Metin Türleri Etkinlikleri (8. Sınıf)

373
8-sinif-metin-turleri-etkinlik

Etkinlik 1

Aşağıdaki metinler hangi türde yazılmıştır? İlgili alana yazınız.
03.12.1987
I) Edindiğim ilk kukumav kuşu beni alaya aldı ve onu almamdan iki saat sonra da öldü. Bu marifeti için de sinsice benim olmadığım bir anı seçmiş. Bunun öncesinde, acıkmış gibi yaparak mideye bir saka kuşunu indirmişti. Yarın gidip dükkân sahibiyle hesaplaşacağım.

II) “Nurullah Ataç’ın yarattığı sözcüklerle şiir yazılabilir mi?” diyorsunuz. Yazılmaz tabii. Ama o sözcüklerden tutanları ile ilerde pekâlâ yazılabilir. Zaten bugün Nurullah Ataç’ın böyle bir şey söylediği yoktur. Konuşma dilinden ayrı bir şiir dili benim şiir anlayışıma göre olamaz.

I. Metin:
Günlük

II. Metin:
Söyleşi (Sohbet)
Etkinlik 2

23 Kasım 1906’da Adapazarı’nda dünyaya geldi. İstanbul’da 11 Mayıs 1954’te 48 yaşında sirozdan yaşamını yitirdi. İlköğrenimini Adapazarı Rehber-i Terakki Mektebi’nde yaptı. Bursa Erkek Lisesine geçti, 1928’de buradan mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde bir süre eğitim gördü. Şiir ve öykü yazmaya öğrencilik günlerinde başladı. 1934-1940 arasında Varlık, Ağaç, Servet-i Fünun, Uyanış, Ses, Yeni Ses, Yaprak, Yenilik gibi dergilerde yayınlanan öykülerinle tanınmaya başladı. Ölümünden sonra Burgaz Ada’daki evi müze haline getirildi.
Yukarıdaki metnin türü aşağıdakilerden hangisidir? İşaretleyiniz.

Anı

Otobiyografi

Biyografi

Makale


Etkinlik 3

Araştırmalar sadece doğal ışığa maruz kalındığında biyolojik saatimizin Güneş’in doğuşu ve batışıyla tam anlamıyla eşzamanlı olduğunu gösteriyor. Çevremizdeki binalar nedeniyle gün içinde daha az güneş ışığına maruz kalıyoruz, Güneş battıktan sonra yapay aydınlatma kullanılması da vücudun günlük ritmini etkileyerek özellikle uyku düzeni üzerinde önemli değişikliklere sebep oluyor. Bunun nedeni doğal ışığın biyolojik saatimizin ayarlanmasında en belirleyici etken olması.
Yukarıdaki metnin hangi yazı türünden alınmıştır? İşaretleyiniz.

Makale

Deneme

Sohbet

Anı


Etkinlik 4

Galatasaray’da bir lokantada oturuyordum. Sait Faik’in dalgın adımlarla lokantaya girdiğini gördüm ve ona seslendim. Masaya geldi biraz sohbet ettik ve derdini anlatmaya başladı:
-İşsizim Peyamiciğim. Hiç sorma canım müthiş sıkılıyor…
İşsizliğin ne demek olduğunu iyi biliyordum. Şefkatle elini tuttum ve üzüntüyle:
-Vah kardeşim, vah Sait’im! Vah!
Sonra onu yatıştırmaya çalıştım:
-Ama bu kadar üzülme Sait’im, elbette icabına bakarız. Üzülme Sait’im…

Yukarıdaki metnin hangi yazı türünden alınmıştır? İşaretleyiniz.

Günlük

Anı

Gezi yazısı

Biyografi


Etkinlik 5

Aşağıdaki metinler hangi türde yazılmıştır? İlgili alana yazınız.

I) Bu, Roma’ya üçüncü gelişimdir. Ama Roma, orada doğup orada büyüyenler için bile bitmez. Her heykel, her tablo, her anıt, size her görünüşünde güzelliğin yeni bir sırrını açacaktır. Roma’da heykel vatandaş olmuştur. O, müzede değil; bizim gibi sokaklarda dolaşıyor, meydanlarda geziniyor, parklarda dinleniyor!

II) 17’nci yüzyılda yaşadığı sanılıyor. Göçebe Türkmen obalarında yetişti. Asıl adının İsmail, Halil ya da Hasan olduğu yolunda görüşler var. Hatta aynı mahlasla şiirler yazmış birçok Karacaoğlan’ın varlığı bile savunuluyor.

I. Metin:
Gezi yazısı

II. Metin:
Biyografi


Etkinlik 6

Aşağıdaki metnin türü nedir? Bunu metnin hangi özelliğinden anladınız?
Keloğlan kuyunun yarısına gelince sağ tarafında karanlıkta aniden bir kapı açılır. Adamın biri Keloğlan’ı kucakladığı gibi bu kapıdan içeri çeker. Neye uğradığını anlayamayan Keloğlan kendine gelince, bir de ne görsün!.. Geniş bir bahçe ve bu bahçenin ortasında büyük bir saray durmuyor mu?.. Sarayın bahçesinde güllerin arasında dünya güzeli bir kız oturmuş, arkasında bir dudağı yerde, bir dudağı gökte bir dev ayakta durmakta.

Metnin Türü:
Masal

Nereden Anladım:
Olağanüstü olaylar ve kahramanlar var.


Etkinlik 7

Bayburt’ta bir söz varmış, “Zihni’yi bile güldürür.” diye. Herhalde “Ölüyü bile güldürür.” demeye gelir. Buna göre Zihni’nin gülmeyle arası iyi olmamalıdır. Onun hiç gülmediği ancak ciddiyetinde de kibrin değil, vakarın hakim olduğunu kaynaklar söyler. Bir defa kendisi eleştiriyle ilgilenir ve genellikle gülmeyi değil güldürmeyi ön planda tutarmış. Peki sizin için gülmek mi güldürmek mi?
Yukarıdaki metnin hangi yazı türünden alınmıştır? İşaretleyiniz.

Makale

Deneme

Sohbet

Anı


Etkinlik 8

Aşağıdaki metinler hangi türde yazılmıştır? İlgili alana yazınız.
I) 18 Mayıs 1898’de İstanbul’da doğmuşum. Türk şiirinde “Hecenin 5 Şairi” diye bilinen şairlerden biriyim. Anadolu insanının duygularını işleyerek yurtçu duyarlılığını zenginleştirdim.

II) Şahin bir daire çizerek süzüldü, yüzyıllık çınar ağacının dalına kondu. Gerçi kendisini hafif hafif esen rüzgârın kollarına bırakmıştı ama yine de yorulmuştu inerken. Bir süre konduğu dalda soluklandı, üzerindeki tozları silkeledi ve “Biraz kestireyim.” diyerek iyice yayıldı.

I. Metin:
Otobiyografi

II. Metin:
Fabl