Metin Türleri Etkinlikleri (7. Sınıf)

101
7-sinif-metin-turleri-etkinlik

Etkinlik 1

Babamın dostları içinde çocukların, bütün arkadaş çocuklarının en çok sevdiği yüz onunkiydi. Gözüktüğü zaman sıralanır, birer birer elini öperdik. Şiirlerini okumasını isterdik. Zaten o da bunu bizden beklerdi. Derhal gözlüğünü itinayla takar, cebinden çıkardığı kâğıtlardan yeni şiirlerini sanki büyük insanlardan seçkin bir topluluk karşısında bulunuyormuş gibi heyecanla, ciddiyetle okurdu.
Yukarıdaki metnin türü aşağıdakilerden hangisidir? İşaretleyiniz.

Söyleşi

Anı

Otobiyografi

Günlük
Etkinlik 2

Heyecanla tuvalin önüne boyaları ve fırçaları hazırladı. Perdeleri hafiften kapattı ve teybi açtı. Odanın her köşesini süsleyen değişik renklerde ve boyutlardaki mumları yaktı. Her şey tamam mı diye son kez kontrol etti ve sandalyesini alıp, tuvalin önüne oturdu. Çok heyecanlıydı çünkü hayatında ilk defa resim yapacaktı. Gençliğinde resim sergilerini dolaşırken ve tablolardaki güzellikleri hayranlıkla seyrederken kendinden geçerdi. O tabloların içine girip onları yaşardı. Boş bir tuval gördüğünde ise garip bir çekim hissederdi. Sanki o fırçayı eline alsa kırk yıllık ressama dönüşecek ve harikalar yaratacakmış gibi gelirdi.
Yukarıdaki metnin türü aşağıdakilerden hangisidir? İşaretleyiniz.

Hikâye

Haber Yazısı

Fabl

Masal


Etkinlik 3

Ahmet Hamdi Tanpınar, yazın dili ile Türk edebiyatının gelişmesini sağlamış şair ve roman yazarıdır. Edebiyat dünyasının usta isimlerinden Ahmet Hamdi, 23 Haziran 1901’de İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babasının mesleğinden ötürü Anadolu’nun birçok yerinde bulunmuştur. Eğitimini de bu şekilde başka şehirlerde sürdüren İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde kaydolur. Tanpınar’ın edebiyat yaşamı için bu büyük bir adımdır.
Yukarıdaki metnin türünü aşağıdaki kutucuğa yazınız.

BiyografiEtkinlik 5

Aşağıda metin türlerine ait özellikler verilmiştir. Bu özelliklerin hangi metin türüne ait olduğunu işaretleyiniz.

Özellikler Söyleşi Anı Otobiyografi Günlük
Yaşan olayların, izlenimlerin günün gününe yazılması ile oluşurlar.
Yazarın, okuyucu ile bir sohbet havası içinde senli benli konuştuğu yazı türüdür.
İnsan belleğinde iz bırakan olay ve olguları anlatır.
Belgelere dayanılarak yazılır. Rivayetlere ve tartışmalara yol açacak bilgilere yer verilmez.