5. Sınıf Sözel Mantık ve Muhakeme Etkinlikleri

Etkinlik 1


Etkinlik 2


Etkinlik 3


Etkinlik 4


Etkinlik 5

Duru, Alper,Ömer,Beril ve Duygu öğle arasında birlikte yemek yemeye gitmişlerdir. Bu arkadaşlar tost ve hamburger yemişlerdir. Her öğrenci bu yiyeceklerden yalnızca birini tercih etmiştir. Öğrencilerin ne yedikleriyle ilgili bilinenler şunlardır: * Duru ve Alper, aynı tür yiyecek yemiştir. * Öğrencilerin üçü tost, ikisi de hamburger yemiştir. * Duygu, hamburger sevmemektedir. * Duygu ve Beril, farklı tür yiyecekler yemişlerdir.

Etkinlik 6

Barış, Gülay, Özcan, Nurhan ve Kerem Türkçe dersinden sınav olmuşlardır. Kimin kaç puan aldığı söylenmeksizin puanlar 100, 75, 90, 85,70 sıralamasıyla açıklanmıştır. Öğrencilerin puanlarıyla ilgili bilinenler şunlardır: * Barış’ın puanı, Kerem’in puanından hemen önce açıklanmıştır. * Kerem, en düşük notu almıştır. * Nurhan’ın puanı, Gülay’ın puanından hemen sonra açıklanmıştır. * En yüksek puanı alan öğrenci erkektir.

Etkinlik 7

Feyza, İrem, Dilara, Berra, Nilay ve Seval kırtasiyeden renkli kalemler almışlardır. Bu kalemlerin üçü pembe, ikisi mor, biri de yeşil renklidir. Öğrencilerin hangi renk kalem aldıklarıyla ilgili bilinenler şunlardır: *Berra’nın kalemi mor renklidir. *İrem ve Feyza’nın kalemlerinin renkleri farklıdır. *Seval ve İrem’in kalemlerinin rengi aynıdır. *Nilay’ın kaleminin rengi yeşildir. *Dilara ve İrem’in kalemlerinin renkleri aynıdır.

Etkinlik 8


Etkinlik 9


Etkinlik 10


Etkinlik 11

Sisteminde T,İ,A,K,P harfleri tablodaki şekilde kodlanmıştır.
T

?   !   ?

İ

+    !

A

?   ?

K

–    ?    !

P

!    –    ?