Geçiş ve Bağlantı İfadeleri Etkinlikleri (7. Sınıf)

64
7-sinif-gecis-ve-baglanti-ifadeleri-etkinlik

Etkinlik 1

Aşağıda boş bırakılan yerlereOysaki, Başka bir deyişe, özellikle, ilk olarak, son olarakgeçiş ve bağlantı ifadelerinden uygun olanları getiriniz.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü özellikle Samsun’un doğu ilçeleri, Ordu, Giresun ve Rize çevreleri için uyarıda bulunuldu.
Eğer istediğim okulu kazanırsam ilk olarak siz duyarsınız.
Sağlıklı beslenmeye çalışırken en zorlandığımız kısım tatlı yememek oysaki rafine şekersiz ve sağlıklı tatlılar yapmak, hayatımızda onlara yer açmak mümkün.
Parçalı güneş tutulması Kanada’nın kuzeydoğusunda, Grönland’da, Kuzey Avrupa’da ve Asya’nın kuzeydoğusundan görülebilecek.bir başka deyişle bu yılın son gökyüzü şöleni Türkiye’den izlenemeyecek.
Bu göreve gelmeden önce son olarak Gazi Ortaokulunda öğretmen olarak çalışmış.Etkinlik 2

Aşağıdaki metinde numaralanmış cümlelerden hangisinde düşüncenin yönü değişmeye başlamıştır? İşaretleyiniz.
(I)Derin deniz yaşamıyla ilgili olarak çok değil geçtiğimiz yüzyıla kadar ışığın ulaşmadığı bölgelerde, yaşam olmadığına inanılıyordu. (II)Bu duruma dönemin teknolojisinin yeterli gelmemesi en büyük nedendi. (III)Hoş, günümüzün teknolojileri de derinlerin sırlarını ortaya çıkarmada yetersiz. (IV)Ancak gün geçtikçe sır perdesi yavaş yavaş aralanıyor. (V)Derin deniz araştırmalarının artmasıyla birlikte yeni canlı türleri de ortaya çıkmaya başladı. (VI)Bulunan canlı türlerinin ortak özelliği bildiğimiz canlılara hiç benzememeleri. (VII)Hiç görülmeyen bu canlılar daha çok tarih öncesinden kalan, alışılmışın dışında biçimlere sahipler.

I

II

III

IV

V

VI

VII

Etkinlik 3

Aşağıda boş bırakılan yerlerebaşka bir deyişle, özellikle, ama, fakatifadelerinden hangisi getirilmelidir? İşaretleyiniz.
Akdeniz ikliminin hâkim olduğu hemen her yerde yetişen keçiboynuzunun yabani atalarının kökeni Arabistan Yarımadası, Somali ve Umman civarı olup ………………. Mezopotamya uygarlıkları tarafından çok eski çağlardan beri bilinir ve tanınır.

özellikle

başka bir deyişle

çünkü

ama


Etkinlik 4

Aşağıdaki metinde numaralanmış cümlelerden hangisinde düşüncenin yönü değişmeye başlamıştır? İşaretleyiniz.
(I)Facebook’ta yorumlarınızı yazıyor, fotoğraflarınızı paylaşıyorsunuz. (II)Tweeter’da güncel konulardan günlük hayatınızın detaylarına dek geniş bir alanda yayın yapıyorsunuz. (III)Bundan büyük bir keyif alıyorsunuz. (IV)Fakat hiç düşündünüz mü sosyal medyadaki ayak izleriniz sizi ne kadar yansıtıyor? (V)Gerçekten o hesabın sahibi siz misiniz? (VI)Bu sorunun cevabı çok önemli çünkü sosyal medyada bıraktığınız izler, sizin diğer insanlarca algılanma biçiminiz üzerinde etkili oluyor.

I

II

III

IV

V

VI