Neler yeni

Bilgilendirme

http://www.dersimizturkce.gen.tr ve http://www.turkcedersi.gen.tr sitelerinin birleşimi esnasında tüm üyelikler sıfırlanmıştır.

Sitemizdeki dosyaları indirebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için tıklayınız. (E-posta adresinize onay kodu geleceğinden geçerli bir e-posta adresi girmeyi unutmayınız.)

Üyelikte sorun yaşayan kullanıcılarımız 0532 644 67 88 ‘e SMS veya WhatsApp yoluyla ya da mustafaaygun@gmail.com ‘a mail atarak yardım alabilirler.

ÜYE OL WhatsApp Destek

Zamir olan o

orhan66

Yeni Üye
Katılım
14 May 2018
Mesajlar
13
Beğeniler
3
#1
Arkadaşlar herkese iyi çalışmalar zamir olan o küçük yazılır ama öğrenciler "Hocam din kültürü kitaplarında Allah'ı ve peygamberimizi belirten 'o' büyük yazılıyor." diyorlar bu konuda kesin bir kural var mıdır?
 

hikmet

Yeni Üye
Katılım
14 Şub 2018
Mesajlar
10
Beğeniler
5
#4
3. tekil kişi zamirinin daima küçük yazılması doğrudur lakin burada şöyle bir nüans var: Allah'ın isimlerinden biri de "Hû"dur ve Arapçada "هو" olarak yazılır, anlamı da "O"dur. Bu sebeple Allah'ın özel ismi olan "O" sözcüğünün büyük yazılması daha doğru olur. Muhammed Peygamber için böyle bir özel durum olmadığından zamir olan "o" küçük yazılmalıdır.
 
Üst Alt