Neler yeni

Bilgilendirme

http://www.dersimizturkce.gen.tr ve http://www.turkcedersi.gen.tr sitelerinin birleşimi esnasında tüm üyelikler sıfırlanmıştır.

Sitemizdeki dosyaları indirebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için tıklayınız. (E-posta adresinize onay kodu geleceğinden geçerli bir e-posta adresi girmeyi unutmayınız.)

Üyelikte sorun yaşayan kullanıcılarımız 0532 644 67 88 ‘e SMS veya WhatsApp yoluyla ya da mustafaaygun@gmail.com ‘a mail atarak yardım alabilirler.

ÜYE OL WhatsApp Destek

Yükleminde fiilimsi bulunan cümlenin yapısı nedir?

2015 TEOG da çıkan bir soruda yüklemde fiilimsi var ve cümlede başka fiilimsi yok. O cümleyi birleşik cümle olarak kabul etmişler. Ancak TDK buna basittir diye açıklama yapmış. Sorunun iptal edilip edilmediğine dair bir bilgiye de ulaşamadım. Öğrencilerime bu durumu nasıl anlatmam gerekiyor sizce? ÖR: Arkadaşım bu konuyu iyi bilen birisidir. ÖR: Tek hedefim kazanmaktır.

kaknus

Çalışkan Üye
Birleşik cümle temel olarak fiilimsi(ler)+yüklem yapısından oluştuğu için yüklemdekinin dışında cümlede bir fiilimsi aramak gerekir diye düşünüyorum.

Ben de öyle düşünüyordum ama aşağıdaki soru ve TDK 'nin yorumu düşüncelerimi altüst etti

Şimdi şöyle bir durum var. Bu cümlelerde ek eylem var ama başka eylem yok. TDK bunu anlatıyor. Hani " O kaçan adam bizim köye geliyor. " cümlesi birleşiktir. kaç-an ve gel- var. Yukarıdaki örneklerde ad cümlesinde ek eylem getirmiş. Bu da bir yargı var demek zaten. Meb'in sorusundan bir tuhaflık var. Hani göremediğim başka şey de olabilir.

seydi01

Yeni Üye
arakadaşlar yüklem dışında fiilimsi varsa birleşik cümle olur.ama görüyoruz ki cümlenin yükleminde fiilimsi var o zamn bu cümlenin yapıısı basittir.

Screenshot_20190308-200250.png Ama TEOG da çıkan bu soruda öyle demiyor işte. TDK basittir, MEB birleşiktir diyor. İnşallah sınavda böyle bir soru çıkmaz diyelim o zaman

sonadam

Yeni Üye
Kökleri derine inmiş kurakçıl otlardır, bu cümlenin yüklemidir. MEB burada temel cümle olarak “otlardır” kısmını temel yargı olarak kabul ediyor. Temel yargının dışında “inmiş” kısmını yan cümle olarak kabul ediyor. Bu cümleye fiilimsi bulunan cümle diyor. Fakat “Tek amacı okumaktı.” cümlesine tek yüklemli cümle diyor. Çünkü okumaktı temel cümledir. Bu kelimenin dışında yan cümle olmadığı için tek yüklemli olarak kabul ediliyor. İnşallah faydamız olmuştur.

arkadaşlarım bileşik cümlelerde bir temel cümle yani yüklem bir de temel cümleye bağlı yan cümle ya da yan cümlecikler bulunur temel cümle yani yüklem fiilimsiden oluşabilir bu onu bileşik cümle yapmaz bileşik olabilmesi için yan cümle ya da yargılarında fiilimsinin olması gerekir. Öğrencilerimize anlatırken fiilimsinin bulunduğu cümleye yan yargı yapar diye öğretiyorsak temel cümleye nasıl yan yargı diyeceğiz bu yanlış olmaz mı o zaman

arkadaşlarım bileşik cümlelerde bir temel cümle yani yüklem bir de temel cümleye bağlı yan cümle ya da yan cümlecikler bulunur temel cümle yani yüklem fiilimsiden oluşabilir bu onu bileşik cümle yapmaz bileşik olabilmesi için yan cümle ya da yargılarında fiilimsinin olması gerekir. Öğrencilerimize anlatırken fiilimsinin bulunduğu cümleye yan yargı yapar diye öğretiyorsak temel cümleye nasıl yan yargı diyeceğiz bu yanlış olmaz mı o zaman
Tabii ki doğru söylüyorsun arkadaşım ancak sorulmuş bir sınav sorusu var yukarıda. Öğrencilerimize MEB sistemine uygun olmayan bir bilgi vermemiz(her ne kadar mantıklı olsa da) onların zararına olmayacak mıdır?

tamam hocam da temel cümleye biz nasıl yan cümle/cik diyebiliriz bu onların hatası sonra biz bunu böyle öğretip de başka bir sınav uygulamasında örneğin üniversite sınavında karşılaştıklarında ne yaparız. Ki ben ve okulumdaki zümrelerim temel cümlenin fiilimsiden oluşabileceğini fakat temel cümleye yan cümle denilemeyeceğini öğretiyoruz bunda da yanlış yaptığımız kanaatinde değiliz

yedibeyda

Yeni Üye
fiilimsi yüklem öbeğinde olduğu için ve bunun dışında da yargı bildiren herhangi bir sözcük olmadığı için meb sorusunda hata yok.

MUSTAFA KAFA

Türkçe Öğretmeni
Yönetici
Bu tartışmayı anlamadım tdk yüklemde fiilimsi olan cümleleri basit cümle olarak tanımlamış. Basit diyeceğiz o zaman burada soruyu hazırlayanların hatalı olduğunu düşünmek daha doğru olacaktır kanaatimce.
Testci mantıktan çıkmamız lazım, testte böyle sormuşlar doğrudur diye bir düşünce yanlış.

Ozan_35

Aktif Üye
"Çocuklarla parkta oynayanlardır." cümlesinde fiilimsi (oynayanlardır) aynı zamanda temel yargıdır. Yan yargı olabilecek bir sözcük (oynayanlar) "-dir" ekiyle temel yargıyı üstlenmiştir. (Basit cümle)

"Stebin esas bitkisi, kökleri derine inmiş kurakçıl otlardır." cümlesinde ise bir yan yargı (inmiş) ve bir de temel yargı (otlardır) vardır. Yüklem içinde kalmış olsa da fiilimsi yan yargı kurmuştur. (Birleşik cümle)

Ben böyle yorumluyorum ve yine TDK'ye ters düşüyorum.

trfgn

Yeni Üye
Yüklemin sıfat tamlaması olduğu görülüyor. Nasıl olur da ayırabilisin

trfgn

Yeni Üye
"Çocuklarla parkta oynayanlardır." cümlesinde fiilimsi (oynayanlardır) aynı zamanda temel yargıdır. Yan yargı olabilecek bir sözcük (oynayanlar) "-dir" ekiyle temel yargıyı üstlenmiştir. (Basit cümle)

"Stebin esas bitkisi, kökleri derine inmiş kurakçıl otlardır." cümlesinde ise bir yan yargı (inmiş) ve bir de temel yargı (otlardır) vardır. Yüklem içinde kalmış olsa da fiilimsi yan yargı kurmuştur. (Birleşik cümle)

Ben böyle yorumluyorum ve yine TDK'ye ters düşüyorum.
Yüklemin sıfat tamlaması olduğu görülüyor. Nasıl olur da ayırabilir siniz?

Ozan_35

Aktif Üye
Yüklemin sıfat tamlaması olduğu görülüyor. Nasıl olur da ayırabilir siniz?
Yargıyı taşıyan sözcükler olarak ayrı ayrı ele aldım. "oynayanlardır" ve "otlardır" sözcükleri yargıyı asıl yüklenen sözcüklerdir. İkinci cümlede ayrıca bir fiilimsi vardır, yan yargı oluşturmaktadır.

Üst Alt