Neler yeni

Bilgilendirme

http://www.dersimizturkce.gen.tr ve http://www.turkcedersi.gen.tr sitelerinin birleşimi esnasında tüm üyelikler sıfırlanmıştır.

Sitemizdeki dosyaları indirebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için tıklayınız. (E-posta adresinize onay kodu geleceğinden geçerli bir e-posta adresi girmeyi unutmayınız.)

Üyelikte sorun yaşayan kullanıcılarımız 0532 644 67 88 ‘e SMS veya WhatsApp yoluyla ya da mustafaaygun@gmail.com ‘a mail atarak yardım alabilirler.

ÜYE OL WhatsApp Destek

yıllık planlarda dil bilgisi niye yok

Yıllıklarda dil bilgisi alanı niye yok? Ben mi göremiyorum diye baktım, farklı yıllıkları inceledim.Hiçbirinde yok. Eksen yayınlarını kullanıyorum, kitapta dil bilgisi etkinlikleri yok. Dil bilgisi konuları niye yıllıklara alınmıyor arkadaşlar? Kazanım Cepte diye bir akıllı telefon uygulaması var.En son ona baktım. Onda da yok.Hangi ay hangi konuyu işleyeceğimizi nasıl bileceğiz?

Eksen yayınları 6. sınıf kitabı kadar kötü bir ders kitabı hiç görmedim. Metinle ilgili art arda 20 soru sorulur mu Allasen? Aynı soruyu değiştirip değiştirip sormuş ve soru kalıpları hep aynı. Yazar ne anlatmış diye soruyor, diğer etkinlikte yazar neyden söz ediyor diyor. Başlıkla yazı uyumlu mu gibi saçma sorular da cabası. Dil bilgisi hiç yok, dil bilgisiz geçen dersler de sıkıcı oluyor. Ders sonrası hiçbir şey yapmamış gibi hissediyorum.

Hocam büyük ihtimal, Eksen yayınları 6. sınıf kitabı için benim hazırladığım yıllık planı kullanıyorsunuz. Çünkü, sanırım benden başka hazırlayan da olmadı. Planı tamamen kitaba ve müfredata uygun olarak hazırladım. 6. sınıf müfredatını incelerseniz zaten doğru düzgün dil bilgisi kazanımı yok. Yani müfredat oldukça sade. Kitapta da sorun yok. Kitap tamamen müfredata uygun olarak hazırlanmış. Sorun şu ki bu müfredatı ve bu kitabı uygulamamızı isteyip sınavlarda veya her türlü değerlendirmelerde müfredata ve kitaba bağlı olmayan sorular sormak ve öğrencileri bunlardan sorumlu tutmak.

hasanyasin

Çalışkan Üye
dil bilgisi kazanımları ya söz varlığım altında ya da yazma kazanımları altındadır

Ozan_35

Aktif Üye
Bana "Eksen" demeyin allasen! Eksenim kaygı yeminle! "Bir Türkçe Kitabı Nasıl Yazılmaz" başlıklı tez konusu olabilir kendisi.

Yıllıkların çoğunda dilbilgisi bölümünün olmadığını fark etmiştim fakat çalışma kitaplarındaki etkinlikler yol gösterdiği için çok da önemsememiştim. Tabii Eksen garabetiyle tanışana kadar! Yeni program bilginin yerine sezgiyi koyduğu için sanırım, yıllıklarda dilbilgisi sütunu yok artık. Bazı yıllıklarda (bence yanlış bir hareket olarak) diğer öğrenme alanlarının altına kaydırıldığını gördüm. Bence eskisi gibi ayrı bir bölümde olmalı.

Volkan Ertuğrul

Moderator
Yönetici
İşlememiz gereken konular var. Bunları yıllıklarda derli toplu olarak görüyorduk, hangi ay ve hafta ne var biliyorduk, ona göre hazırlık yapıyorduk. Gayriresmi bir dilbilgisi yıllığı hazırlasak iyi olacak. :)
Çalışma takvimi şeklinde hazırlayanlar vardı. önceki yıllarda ben de yaptım da bu sene yapmadım.

Benzer bir forumda paylaşılan dil bilgisi sıralamasına göre işliyorum ancak her sene 6. sınıflarda sıkıntı yaşıyorum. Ders kitabı kalın, gereksiz onlarca etkinlik... Dil bilgisi sade gibi görünüyor ama öğrenci kendi test kitabından soru getiriyor, maşallah tüm Türkçe konuları var... Metin-dil bilgisi-noktalama-edebi türler-yazı çalışmaları derken durup nefes alamıyorum. Yardımcı olmak isteyen arkadaşlardan merakla ve seve seve tavsiye alabilirim.

hasanyasin

Çalışkan Üye
6. SINIF DİL BİLGİSİ KONULARI ŞUNLARDAN İBARET DOSTLAR:
İsim ve İsim Tamlamaları ---> T.6.3.8. İsim ve sıfatların metnin anlamına olan katkısını açıklar.
Sıfat ve Sıfat Tamlamaları ---> T.6.3.9. İsim ve sıfat tamlamalarının metnin anlamına olan katkısını açıklar.
Zamirler ---> T.6.3.12. Zamirlerin metnin anlamına olan katkısını açıklar.
Edatlar ---> T.6.3.10. Edat, bağlaç ve ünlemlerin metnin anlamına olan katkısını açıklar.
Bağlaçlar ---> T.6.3.10. Edat, bağlaç ve ünlemlerin metnin anlamına olan katkısını açıklar.
Ünlemler ---> T.6.3.10. Edat, bağlaç ve ünlemlerin metnin anlamına olan katkısını açıklar.
Çekim Eklerinin İşlevleri ---> T.6.3.7. Çekim eklerinin işlevlerini ayırt eder. [İsim çekim ekleri (çoğul eki, hâl ekleri, iyelik ekleri ve soru eki) üzerinde durulur. )]
Basit ve Türemiş Kelimeler ---> T.6.3.11. Basit, türemiş ve birleşik kelimeleri ayırt eder.
Birleşik Kelimeler ---> T.6.3.11. Basit, türemiş ve birleşik kelimeleri ayırt eder.
1543768935435.png

hasanyasin

Çalışkan Üye
Kazanımdan da anlaşılacağı üzere bunları "anlama katkı" açısından; ekleri ise işlevleri açısından ele alın, diyor. Ve fakat alandaki kitaplar hem nalına hem mıhına vurduğu içün ortada bir konu karmaşası var.

hasanyasin

Çalışkan Üye
Ayrıca dikkat ederseniz 6'dan itibaren yazım kuralları ve noktalama işaretlerine ilişkin bir kazanım yok. Sadece "Yazdıklarını düzenler." kazanımında geçmiş konuların tekrarı var.

Volkan Ertuğrul

Moderator
Yönetici
6. SINIF DİL BİLGİSİ KONULARI ŞUNLARDAN İBARET DOSTLAR:
İsim ve İsim Tamlamaları ---> T.6.3.8. İsim ve sıfatların metnin anlamına olan katkısını açıklar.
Sıfat ve Sıfat Tamlamaları ---> T.6.3.9. İsim ve sıfat tamlamalarının metnin anlamına olan katkısını açıklar.
Zamirler ---> T.6.3.12. Zamirlerin metnin anlamına olan katkısını açıklar.
Edatlar ---> T.6.3.10. Edat, bağlaç ve ünlemlerin metnin anlamına olan katkısını açıklar.
Bağlaçlar ---> T.6.3.10. Edat, bağlaç ve ünlemlerin metnin anlamına olan katkısını açıklar.
Ünlemler ---> T.6.3.10. Edat, bağlaç ve ünlemlerin metnin anlamına olan katkısını açıklar.
Çekim Eklerinin İşlevleri ---> T.6.3.7. Çekim eklerinin işlevlerini ayırt eder. [İsim çekim ekleri (çoğul eki, hâl ekleri, iyelik ekleri ve soru eki) üzerinde durulur. )]
Basit ve Türemiş Kelimeler ---> T.6.3.11. Basit, türemiş ve birleşik kelimeleri ayırt eder.
Birleşik Kelimeler ---> T.6.3.11. Basit, türemiş ve birleşik kelimeleri ayırt eder.
Ekli dosyayı görüntüle 3220
Sıralama nasıl sayın hocam?

hasanyasin

Çalışkan Üye
Sıralamayı bilmiyorum hocam. Bende 6. sınıf yok bu sene. Kitaptaki etkinliklerden takip etmek gerek. Yıllık planda nasıl, haberim yok. Program'daki durum yukarıda arz ettiğim gibi.

Ozan_35

Aktif Üye
Geçen yıl ses olayları da vardı. Arkadaşlar, bu konuların yıllıklara alınıp eskisi gibi aylara dağıtılması şart. Seneye bu işi ihmal etmeyelim. Başka birisi şu yazılanları görse ne zaman ne işleyeceğimizi bilmiyormuşuz gibi bir izlenim bırakırız. Tabii, bu bizden kaynaklı bir sorun değil.

Geçen yıl sözcükte yapı ve adlar ilk dönemde bitmişti. Diğerleri ikinci dönemde işlenmişti.

Cevaplar için teşekkür ederim. Eskiden daha kolaydı, zorlaştırılıyor yıldan yıla.Bir Türkçe yıllık planında dil bilgisi olmak zorundadır.Yoksa bile biz eklemeliyiz.

gamzexx

Yeni Üye
Yıllık planı biz hazırlıyoruz zaten. Okuma başlığı altında yer veriyor program.

Üst Alt