Neler yeni

Bilgilendirme

http://www.dersimizturkce.gen.tr ve http://www.turkcedersi.gen.tr sitelerinin birleşimi esnasında tüm üyelikler sıfırlanmıştır.

Sitemizdeki dosyaları indirebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için tıklayınız. (E-posta adresinize onay kodu geleceğinden geçerli bir e-posta adresi girmeyi unutmayınız.)

Üyelikte sorun yaşayan kullanıcılarımız 0532 644 67 88 ‘e SMS veya WhatsApp yoluyla ya da mustafaaygun@gmail.com ‘a mail atarak yardım alabilirler.

ÜYE OL WhatsApp Destek

Yeni nesil Türkçe soruları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yeni nesil Türkçe soruları hakkında ne düşünüyorsunuz?

• Ben ve öğrencilerim yeni nesil sorulara çabuk alıştık.

Kullanılan: 47 45.2%
  • Yeni nesil soruları öğrencilerime anlatmakta zorlanıyorum.

Kullanılan: 32 30.8%
  • Henüz yeni nesil sorulara tam uyum sağlayamadım.

Kullanılan: 25 24.0%

• Kullanılan toplam oy
    104

Mustafa AYGÜN

Administrator
Yönetici
Türkçe soruları LGS ile çağ atladı sanki. Sözel mantık soruları, döngülü sorular, görselli sorular hakkında ne düşünüyorsunuz? Kolaylıkla yapabiliyor musunuz ya da bu tarz sorulara uygun kaynaklar bulabiliyor musunuz?

tyfngkt

Yeni Üye
Mantık soruları aslında geçmiş soru stillerine baktığımızda kolay. Tek yapmanız gereken bol bol kitap okumak :)

Ozan_35

Aktif Üye
Yüzde 5 ila 10'luk dilimin çözebileceği sorular bence. Kitap okurken paragrafların yanına notlar alan, bunları farklı kaynaklardan araştıran, sıkça sözlük karıştıran, olaylara ve olgulara farklı bakış açılarından bakabilen, görsel hafızası güçlü, üst düzey bir yorumlama becerisine sahip öğrencilere hitap ediyor. Önümüzdeki ilk sınavda ortalamalar belli olup da olayın şaşkınlığı atlatılır atlatılmaz soru tiplerinin ve zorluk derecelerinin değiştirileceğini düşünüyorum. TEOG çok basitti, buysa çok zor. Arada karar kılınması gerekiyor.

Bence gayet güzel sorular sadece bilginin değil öğrendiğini uygulamanın önemli olduğu sorulardan oluştuğu için güzel sorular.

Yahu şaşkınlıkla okuyorum bazı yorumları. Beyler Bayanlar, bu sınava evinden günlük 20 kelime kullanan anne babaların çocukları da giriyor. Bu sınava ömründe bilgisayar tuşuna basmamış köy çocukları da giriyor.Bu sınava, aldığı kitap kitapçının en ucuz kitabı olduğu için alabilen çocuklar da giriyor. Son olarak bu sınava 7 yıldır böyle hiç soru görmemiş şaşkın 13-14 yaşında sübyan giriyor. El İnsaf.

Sorulara bana göre uygun değil....

Bir diğer husus da kitap okuyanların böylesi sorular çözebileceği iddiası... İyi de hangi kitabı okuyan öğrenciler ? Okulların kaçında gerçekten öğrencilerin seviyesine uygun kitapların olduğu bir kütüphane var ? Okul kütüphanelerinin kitaplıklarındaki kitapların çoğu ağaç israfı. Bilmiyorum ama artık gerçekleri dile getirmek gerekiyor.
10 Türkçe öğretmenine sorun 4 tanesi 7.sınıf seviyesine uygun 10 kitap sayamaz. İddialıyım bu konuda.

Arkadaşlar, bu sorular Fen Liselerine öğrenci seçmek için yapılacak sınavın soruları. Bu yüzden belli bir zorluğunun olması gerekli. Soruların içeriği günlük hayatla ilişkili. Bu sorularda önemli olan "bilmek" değil, bilgiyi doğru kullanmak. TEOG mantığıyla olaya bakarsak yanlış yaparız. Sistem, sınav, yerleştirme.... bunlarda çeşitli hatalar var mutlaka hem de fazlasıyla. Ancak bu yerleştirme sisteminin mantığına uygun sorular.

Bir diğer husus da kitap okuyanların böylesi sorular çözebileceği iddiası... İyi de hangi kitabı okuyan öğrenciler ? Okulların kaçında gerçekten öğrencilerin seviyesine uygun kitapların olduğu bir kütüphane var ? Okul kütüphanelerinin kitaplıklarındaki kitapların çoğu ağaç israfı. Bilmiyorum ama artık gerçekleri dile getirmek gerekiyor.
10 Türkçe öğretmenine sorun 4 tanesi 7.sınıf seviyesine uygun 10 kitap sayamaz. İddialıyım bu konuda.
Biz okulda ne bulduysak okuyor okutuyoruz.Gerçeklerden bahsetmişsiniz,kısmen katılıyorum. Karınca misali biz elimizden geleni yapıyoruz.Ne yapalım? Ateş büyük söndüremem deyip pes mi edelim? Biz etmeyeceğiz siz edebilirsiniz.

Mustafa AYGÜN

Administrator
Yönetici
Ders kitaplarını hazırlayanlar başka, soru hazırlayanlar başka bir grup. Keşke ders kitaplarında, bu yayımlanan sorulara benzer sorular olsa. Her ay örnek soru yayımlayacaklar, burası güzel ama bu soru tarzlarının başka örneği yok. Çocuk nasıl pekiştirecek, ya da benzer soruları nereden çözecek? Soru bankası yazan biri olarak MEB'in hızına yetişemiyorum artık.

Biz okulda ne bulduysak okuyor okutuyoruz.Gerçeklerden bahsetmişsiniz,kısmen katılıyorum. Karınca misali biz elimizden geleni yapıyoruz.Ne yapalım? Ateş büyük söndüremem deyip pes mi edelim? Biz etmeyeceğiz siz edebilirsiniz.

Bu noktada sizinle aynı fikirde olmadığım gibi uygulamada da farklı davranıyorum. Ben önüme ne bulduysam okumam/okutmam. Seçici okuma yapılması gerektiğine inanıyorum. 30 tane kadar şahsi kitabım var evde onları elden ele okutuyorum. Bir de kendim edebiyat dergilerini severim, onlardan beğendiğim şiirleri okur/okuturum. Bir ara Alper Gencer'e felan yazmıştık tahlillerimizi. On kadar öğrencim de Tarık TUFAN fanı olup çıktı. Pes etmek kanımda yoktur, tersine "Evet ,İSYAN; toparlanın, gitmiyoruz." diyenlerdenim.

Ders kitaplarını hazırlayanlar başka, soru hazırlayanlar başka bir grup. Keşke ders kitaplarında, bu yayımlanan sorulara benzer sorular olsa. Her ay örnek soru yayımlayacaklar, burası güzel ama bu soru tarzlarının başka örneği yok. Çocuk nasıl pekiştirecek, ya da benzer soruları nereden çözecek? Soru bankası yazan biri olarak MEB'in hızına yetişemiyorum artık.
Asıl mesele de bu zaten başkan, Soru Bankası sektörünü ortaokullardan kovmak...

Her ay örnek soru yayınlayacaklarsa toplamda kaç soru örneği görmüş olacak ki çocuklar? 200'ü geçmeyecektir. Sonra da öğrncileri sınava tabi tutacaklar. Başka kaynaklarda da benzer soru yok denecek kadar az. Soru havuzu doğru dürüst dolmadan sınav yapılmamalıydı. Her zamanki gibi altyapı hazırlanmadan sistem değişti, kervan yolda düzülür diyerek beşer onar soru 'atıyorlar' önümüze! Bu sorularla Türkçe ortalaması 9'dan 5'e düşecektir. Yapboz tahtasında heba olan nesiller... Yazık...

Üst Alt