Neler yeni

Bilgilendirme

http://www.dersimizturkce.gen.tr ve http://www.turkcedersi.gen.tr sitelerinin birleşimi esnasında tüm üyelikler sıfırlanmıştır.

Sitemizdeki dosyaları indirebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için tıklayınız. (E-posta adresinize onay kodu geleceğinden geçerli bir e-posta adresi girmeyi unutmayınız.)

Üyelikte sorun yaşayan kullanıcılarımız 0532 644 67 88 ‘e SMS veya WhatsApp yoluyla ya da mustafaaygun@gmail.com ‘a mail atarak yardım alabilirler.

ÜYE OL WhatsApp Destek

"YAN ANLAM" bu sene müfredatta var mı, arkadaşlar?

arslan

Yeni Üye
Yan anlam müfredattan çıkarıldı fakat yan anlam ifade eden kelimeyi gerçek mi yoksa mecaz anlam olarak mı öğretmeliyiz? Örneğin "masanın bacağı" örneğinde "bacak" kelimesi gerçek mi mecaz anlamı mı?

afrasiyab

Yeni Üye
Yan anlam müfredattan çıkarıldı fakat yan anlam ifade eden kelimeyi gerçek mi yoksa mecaz anlam olarak mı öğretmeliyiz? Örneğin "masanın bacağı" örneğinde "bacak" kelimesi gerçek mi mecaz anlamı mı?
Gerçek anlam demeniz doğru olur.Sonuçta yan anlam gerçek anlamdan kopmadan kazanılan yeni anlamdır.

Erol

Yeni Üye
Hoca'm,
Programın son hâli ekte. Hangi kazanımın olup olmadığını buradan kontrol edebilirsiniz.
İletiniz sanki programın her sene değiştiği izlenimini doğuruyor. Son yıllarda sıkça değişiklik olmakla beraber programların değişim vadesi uzun olur. 1981 yılında çıkarılan program 2000'li yılların başına kadar kullanılmıştı.

Ekli dosyalar

Hacifan

Yeni Üye
Arkadaşlar, anlam genişlemesi yoluyla bazı sözcüklerin birçok anlamı bulunmakta. Gerçek anlam aklımıza gelen ilk anlamsa mecaz anlam dışındaki sözcüğün birçok anlamını nasıl değerlendireceğiz? Bunların hepsi gerçek anlam mı olacak?

Son düzenleme:

arslan

Yeni Üye
Hoca'm cevap için teşekkürler. Ben de sizin gibi gerçek anlam denmesi gerektiğini düşünüyorum fakat aklımıza gelen ilk anlamın dışında farklı bir anlam kazandığı için mecaz anlam olduğunu düşünenler de var. Ben de sizlerin görüşünü alayım dedim.

Ozan_35

Aktif Üye
Yan anlam başlık olarak yok. Çok anlamlılık içinde değerlendiriliyor artık.

dosamp

Yeni Üye
Mecaz anlamda soyutlasma olur. Eski deyişle Yan anlam olan sözcükler somut kavramları karşıladıkları için gerçek anlam kabul edilirler.

MUSTAFA KAFA

Türkçe Öğretmeni
Yönetici
Yan anlam kaldırıldı yan anlamlı kelimeler gerçek anlam içinde değerlendiriliyor. Mecaz anlam demek çok yanlıştır.

Yan anlam yan anlamdır. Ben anlatıyorum. Yani çocuk 8e kadar görüyor sonra diyoruz ki kaldırıldı. Psikolojik travma sebebi resmen. Anlatıyorum ,zaten hemen öğreniyorlar böyle kaldırılan şeyleri nedense...

Üst Alt