Neler yeni

Bilgilendirme

http://www.dersimizturkce.gen.tr ve http://www.turkcedersi.gen.tr sitelerinin birleşimi esnasında tüm üyelikler sıfırlanmıştır.

Sitemizdeki dosyaları indirebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için tıklayınız. (E-posta adresinize onay kodu geleceğinden geçerli bir e-posta adresi girmeyi unutmayınız.)

Üyelikte sorun yaşayan kullanıcılarımız 0532 644 67 88 ‘e SMS veya WhatsApp yoluyla ya da mustafaaygun@gmail.com ‘a mail atarak yardım alabilirler.

ÜYE OL WhatsApp Destek

TDK edat bağlaç

alkan38

Yeni Üye
Arkadaşlar TDK "ile, ancak,yalnız" sözcüklerini edat olarak kabul etmiyor. 6.sınıflarda nasıl işliyorsunuz?

Kulpak

Yeni Üye
Bu sözcüklerin cümlede kullanımlarına göre edat veya bağlaç olabileceğini söyledim ile nin yerine ve bağlacı gelirse ile bağlaçtır,dedim ancak ,yalnız sözcükleri cümleye sadece anlamlarını katarsa edattır dedim örneklerle gösterdim hocam.

Ozgurky

Çalışkan Üye
TDK Güncel Türkçe Sözlüğe bakarsak "yalnız, ancak" sözcükleri "sadece" anlamında kullanılırsa belirteç oluyor, "ama" anlamında kullanılırsa bağlaç oluyor. Çünkü "sadece" sözcüğünü de belirteç kabul ediyor. "İle" sözcüğü de "ve" anlamında kullanılırsa bağlaç, kullanılmazsa belirteç olarak kabul ediyor.

Ama MEB belirteç değil de ilgeç kabul ettiği için biz şöyle anlatıyoruz:

"İle" yerine "ve" bağlacı getirilebiliyorsa bağlaçtır, getirilemiyorsa ilgeçtir.

* Annem ile ablam pazara gitmiş. (Bağlaç)
* Kasabaya trenle gidiyoruz. (İlgeç)

"Yalnız, ancak" yerine "ama" bağlacı getirilebiliyorsa bağlaçtır, "sadece" ilgeci getirilebiliyorsa ilgeçtir.

* Seninle gelirim yalnız/ancak erken dönmemiz lazım. (Bağlaç)
* Seni yalnız/ancak ben anlarım. (İlgeç)

"Bile" sözcüğü "dahi, de" anlamındaysa bağlaç; değilse zarftır.

bile

1. bağlaç Da, de, dahi:
"Dayak yemedim, azar bile işitmedim." - Ayla Kutlu
2.
zarf, eskimiş Birlikte:
"Yarın olsun, hayır bile gelsin." - Orhan Kemal
3.
zarf Üstelik:
"Türkü çağırmak şöyle dursun, konuşamıyorduk bile." - Azra Erhat

Üst Alt