• http://www.dersimizturkce.gen.tr ve http://www.turkcedersi.gen.tr sitelerinin birleşimi esnasında tüm üyelikler sıfırlanmıştır.

Sitemizdeki dosyaları indirebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için tıklayınız. (E-posta adresinize onay kodu geleceğinden geçerli bir e-posta adresi girmeyi unutmayınız.)

Üyelikte sorun yaşayan kullanıcılarımız 0532 644 67 88 ‘e SMS veya WhatsApp yoluyla ya da [email protected] ‘a mail atarak yardım alabilirler.

Soru/Cevap sözcük türü

Öne çıkanlar

• Tüm Dersler 5'li Deneme Seti Satışa Sunulmuştur.
    Mustafa AYGÜN Mustafa AYGÜN
    Tüm Dersler 5'li Deneme Seti Satışa Sunulmuştur. Yazarlar: Mustafa AYGÜN & Tayyar İNCEOĞLU Yayınevi: Arı Yayıncılık -...
  • Ölçen Arı 8. Sınıf 20'li Deneme Seti - 400 Soru
    Ölçen Arı 8. Sınıf 20'li Deneme Seti - 400 Soru MEB'in Örnek Sorularına Uygun Hazırlanmıştır. MEB'in yayımladığı örnek soru tipleri dikkate alınarak hazırlanmıştır. İlk 8 deneme birinci dönem...
  • Tübitak Bilim Fuarı Tişört - Şapka
    S Sinan SAYILIR
    Birbirinden farklı onlarca tasarımdan istediklerinizi seçebilirsiniz. Bilim fuarında projesi bulunan tüm branşlar için tişört tasarımlarımız mevcuttur. Tübitak Bilim Fuarı Tişört-Şapka...
  • Ölçen Arı 8 Türkçe Soru Bankası - Mustafa AYGÜN & Tayyar İNCEOĞLU
    Ölçen Arı 8. Sınıf Türkçe Soru Bankası Çözerken Öğretir Her soru belirli bir sistem çerçevesinde özel olarak hazırlanmıştır. Öğrenci soruyu çözerken aslında konuyu da öğrenir. Kazanım Odaklıdır...
Hocalarim iyi günler."Bu aralar çok sessizsin" cümlesinde 'çok' tür olarak sifat olur degil mi?

"Bu aralar çok sessizsin." cümlesinde "çok" kelimesi zarf tümleci mi yoksa yüklemin içinde yer alan bir sıfat mı? Ben bunu merak ediyorum.

Bazı kaynaklardaki ve makalelerdeki görüş "çok" kelimesinin zarf tümleci olduğu yönünde. Dil bilimcilerin hala tartışageldiği bir konu olsa gerek. Cevaplarınız için teşekkürler.

"çok" sözcüğü zarftır, sıfatı derecelendirirken tamlama kurmaz ki! Ben başından beri yüklemle birlikte alınmasına karşıyım. "çok" sözcüğü bu cümlede zarf tümlecidir bana göre. Tabii ki genel görüş neyse sınıfta onu anlatmak zorundayız.

Burada "çok" belgisiz sıfat göreviyle kullanılmış olmalı. Bu cümle "O, çok sessiz biridir." olsa da yüklem "çok sessiz biridir" olacak bildiğim kadarıyla.

"Çok para kazandı." cümlesini ögelerine ayırdığımızda çok sözcüğünün türü ortaya çıkar. Bu aralar çok sessizsin cümlesinde sıfattır. Zarflar fiili, fiilimsiyi, sıfatı ve kendi türünden sözcükleri etkiler. İsimleri etkilemez.

Bence:

Cümleyi "Bu aralar çok sessiz birisin." şeklinde ele almak lazım. Yani adlaşmış sıfat var: "sessiz"
Ögelerine ayırırsak "çok" kelimesi için hangi soruyu sormalıyız ? - Ne kadar ... (sessiz biri) ? => çok ( zarf tamlayıcısı / tümleci)
O halde buna belgisiz (belirsizlik) sıfat(ı) diyemeyiz.
... diye düşünüyorum naçizane.

Bence:

Cümleyi "Bu aralar çok sessiz birisin." şeklinde ele almak lazım. Yani adlaşmış sıfat var: "sessiz"
Ögelerine ayırırsak "çok" kelimesi için hangi soruyu sormalıyız ? - Ne kadar ... (sessiz biri) ? => çok ( zarf tamlayıcısı / tümleci)
O halde buna belgisiz (belirsizlik) sıfat(ı) diyemeyiz.
... diye düşünüyorum naçizane.
Dediğiniz şekilde cümleyi ele alırsak
Bu aralar> zarf tümleci
Çok sessiz birisin> yüklem
Olur bence