Neler yeni

TELEGRAM GRUBUMUZ AÇILMIŞTIR

Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız:

https://t.me/LGShazirlik

Soruya bakar mısınız?

Katılım
10 Kas 2019
Mesajlar
31
Beğeniler
10
#1
Ne dersiniz?
DFEC81E8-B960-444F-A9C2-BDFEE3372E13.jpeg
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

hasanyasin

Çalışkan Üye
Katılım
26 Ocak 2018
Mesajlar
314
Beğeniler
469
#2
biz de bugün bu soruyu tartıştık durduk okulda. ben evvela c dedim. ne de olsa ikna amacı pek belirgin değil. ama sonra zümredaşım cevap anahtarı d diyor dedi. peki c'deki ikna gayesi nerede? argüman kullanmada. "örneğin kangurular" diyor. fakat bu durumda d'deki "olay yorumlama" bahsinin yanlış olduğu ortaya çıkıyor mu? velhasılıkelam doğruya en yakın seçeneğin d olduğuna hükmettik.
soruda "T.8.3.29. Medya metinlerini analiz eder." kazanımı esas alınmış ama sorun şu ki yer verilen metinler medya metni değil. medya metinleri en az iki ögeyi (görsel, metinsel, işitsel vs.) kullanması gerekir. kazanımın açıklamasında "Medya metinlerinin amaçlarının (kültür aktarma, olay yorumlama, bilgilendirme, eğlendirme, ikna etme) belirlenmesi sağlanır." diyor. pek bir bulanık geldi soru bize.
 
Katılım
10 Kas 2019
Mesajlar
31
Beğeniler
10
#3
Evet hocam c ve d arasında kalmakla beraber c dedim.Daha sonra cevap anahtarı d kabul etmiş. “ikna etme”yönünü sanırım düşünceyi geliştirme yollarından örnek verme ile ilişkilendirmiş.Örnek vermede okuyucuyu ikna etme amacı da var.C şıkkında da durumla ilgili örnek verdiği için cevabı d demiş.Bu tamamen benim yorumum.Öte yandan D şıkkında son cümlede (...)olduğunu gösteriyor,derken aslında çıkarım yani yorum da yapılmış.Tam oturmuyor kafamda
 

veveyla

Yeni Üye
Katılım
22 Ağu 2019
Mesajlar
1
Beğeniler
3
#5
Sayın Hocalarım,
Cevap D şıkkıdır çünkü D şıkkında bir olaydan söz edilmiyor. Öyküleyici bir metinden alınmış değil. Metnimiz bilgilendirici yani düşünce metnidir. Kıstas budur.
 

serkansgp

Aktif Üye
Katılım
19 Ocak 2018
Mesajlar
119
Beğeniler
36
#6
D belirgin duruyor. Sonuçta Açıklayıcı bir metnin olay yorumlaması olamaz.
C de ise ikna çabası var. Öğrenilen yeni bilgiyi örnekler vererek ikna etme çabası içinde yazar.
 
Katılım
3 Şub 2018
Mesajlar
26
Beğeniler
15
#7
Cevap --D
''C'' seçeneğinde ''kültür aktarımı'' derken bir kültürden başka bir kültüre mi( yabancı mı) aktarımı kastediyor yoksa aynı kültür içinde nesilden nesile mi demek istiyor acaba? Nesilden nesile ise herhangi bir sıkıntı yok.
 
Katılım
9 Eki 2017
Mesajlar
3
Beğeniler
0
#9
Sayın Hocam,
aynı soruyu benim öğrencilerim de sormuştu. C şıkkında doğumu uzatabildikleri ortaya çıktı derken bilinen bir fikri değiştirme gayesinde yani tartışmacı anlatımdan dolayı C doğru demiştim. yani D şıkkı.
 
Üst Alt