Neler yeni

TELEGRAM GRUBUMUZ AÇILMIŞTIR

Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız:

https://t.me/LGShazirlik

Soruya bakar mısınız?

Ne dersiniz?
DFEC81E8-B960-444F-A9C2-BDFEE3372E13.jpeg

Moderatörün son düzenlenenleri:

hasanyasin

Çalışkan Üye
biz de bugün bu soruyu tartıştık durduk okulda. ben evvela c dedim. ne de olsa ikna amacı pek belirgin değil. ama sonra zümredaşım cevap anahtarı d diyor dedi. peki c'deki ikna gayesi nerede? argüman kullanmada. "örneğin kangurular" diyor. fakat bu durumda d'deki "olay yorumlama" bahsinin yanlış olduğu ortaya çıkıyor mu? velhasılıkelam doğruya en yakın seçeneğin d olduğuna hükmettik.
soruda "T.8.3.29. Medya metinlerini analiz eder." kazanımı esas alınmış ama sorun şu ki yer verilen metinler medya metni değil. medya metinleri en az iki ögeyi (görsel, metinsel, işitsel vs.) kullanması gerekir. kazanımın açıklamasında "Medya metinlerinin amaçlarının (kültür aktarma, olay yorumlama, bilgilendirme, eğlendirme, ikna etme) belirlenmesi sağlanır." diyor. pek bir bulanık geldi soru bize.

Evet hocam c ve d arasında kalmakla beraber c dedim.Daha sonra cevap anahtarı d kabul etmiş. “ikna etme”yönünü sanırım düşünceyi geliştirme yollarından örnek verme ile ilişkilendirmiş.Örnek vermede okuyucuyu ikna etme amacı da var.C şıkkında da durumla ilgili örnek verdiği için cevabı d demiş.Bu tamamen benim yorumum.Öte yandan D şıkkında son cümlede (...)olduğunu gösteriyor,derken aslında çıkarım yani yorum da yapılmış.Tam oturmuyor kafamda

veveyla

Yeni Üye
Sayın Hocalarım,
Cevap D şıkkıdır çünkü D şıkkında bir olaydan söz edilmiyor. Öyküleyici bir metinden alınmış değil. Metnimiz bilgilendirici yani düşünce metnidir. Kıstas budur.

serkansgp

Aktif Üye
D belirgin duruyor. Sonuçta Açıklayıcı bir metnin olay yorumlaması olamaz.
C de ise ikna çabası var. Öğrenilen yeni bilgiyi örnekler vererek ikna etme çabası içinde yazar.

Cevap --D
''C'' seçeneğinde ''kültür aktarımı'' derken bir kültürden başka bir kültüre mi( yabancı mı) aktarımı kastediyor yoksa aynı kültür içinde nesilden nesile mi demek istiyor acaba? Nesilden nesile ise herhangi bir sıkıntı yok.

Sayın Hocam,
aynı soruyu benim öğrencilerim de sormuştu. C şıkkında doğumu uzatabildikleri ortaya çıktı derken bilinen bir fikri değiştirme gayesinde yani tartışmacı anlatımdan dolayı C doğru demiştim. yani D şıkkı.

Üst Alt