Neler yeni

Bilgilendirme

http://www.dersimizturkce.gen.tr ve http://www.turkcedersi.gen.tr sitelerinin birleşimi esnasında tüm üyelikler sıfırlanmıştır.

Sitemizdeki dosyaları indirebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için tıklayınız. (E-posta adresinize onay kodu geleceğinden geçerli bir e-posta adresi girmeyi unutmayınız.)

Üyelikte sorun yaşayan kullanıcılarımız 0532 644 67 88 ‘e SMS veya WhatsApp yoluyla ya da mustafaaygun@gmail.com ‘a mail atarak yardım alabilirler.

ÜYE OL WhatsApp Destek

Öznel Yargı-Nesnel Yargı

arslan

Yeni Üye
Merhaba Arkadaşlar,
Emin olamadığım bir konu da sizin de görüşünüzü almak istiyorum. "Ben yürüyüş yapmayı seviyorum." , " Kar yağınca üzülüyorum." gibi sevmek ve üzülmek ifade eden cümleler öznel yargı mıdır yoksa nesnel yargı mıdır? Bir şeyi sevmek ve bir şeye üzülmek kimsenin itiraz edemeyeceği yargılar olduğu için nesnel; ama kişisel görüş içerdiği için de öznel yargı gibi.

Ozan_35

Aktif Üye
Öznel yargıdır. Diğer türlü düşünürsek öznel yargı diye bir şeyden söz edemeyiz. Kar yağınca üzülmek ya da yürüyüş yapmayı sevmek bu yargıları söyleyen için geçerlidir, onun iç dünyasına aittir.

edipali

Yeni Üye
Nehir dar bir vadiden akıyor. Öğretmen uzun cümleler kurdu . Bu cümlelerdeki dar ve uzun kelimeleri cümleye öznellik katar mı

Ozan_35

Aktif Üye
Dar vadi, geniş ova, yüksek dağ gibi örnekler hemen hemen herkesin hemfikir olacağı özellikleri yansıtsa da ben öznel alınması gerektiğini düşünüyorum. "Dar vadi nesnel ama dar oda öznel." diyemeyiz sanırım. Uzun cümle de aynı şekilde. Bir cümlenin uzunluğu kaçıncı sözcükte başlar? Bir paragraflık cümleye herkes uzun diyecektir belki ama bu durum o ifadeyi nesnel yapmaya yetmiyor. Biri çıkar, "Bence uzun değil." deyiverir. Bu tür örnekleri çoğaltabiliriz. Bir öğrencim bir keresinde "Maradona büyük futbolcuydu." örneğini vermişti. Bunlara öznel demek zorundayız bence.

Üst Alt