Neler yeni

TELEGRAM GRUBUMUZ AÇILMIŞTIR

Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız:

https://t.me/LGShazirlik

Önemli Romanların Kısa Özetleri

Mesut HAYAT

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Eki 2017
Mesajlar
867
Beğeniler
686
#21
ÖLÜ CANLAR ROMANININ ÖZETİ (GOGOL, REALİST RUS )
ÖLÜ CANLAR ROMAN ÖZETİ

Çiçikov, kısa yoldan zengin olma peşine düşmüş bir düzenbazdır. O zamanın Rusya'sında bir insanın itibarı ve zenginliği, sahip olduğu canlarla doğru orantılı olduğu için Çiçikov, ölmüş fakat kayıtları henüz nüfus kütüğünden silinmemiş 'can'ları kâğıt üzerinde kalır ve bu şekilde zengin olma hayalleri kurar.
Gogol' Çiçikov'un dolaştığı bölgelerde karşılaştığı insanlar üzerinde dönemin Rusya'sının bozuk düzenini acımasızca eleştiriyor ve Rus insanının tahlilini yapıyor bu eserde. Ölü Canlar, tamamlanamamış olmasına rağmen Dünya Klasikleri arasında müstesna bir yere sahip.
 

Mesut HAYAT

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Eki 2017
Mesajlar
867
Beğeniler
686
#22
ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR ROMANININ ÖZETİ (ERNEST HEMINGWAY, REALİST AMERİKA)
ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR ROMAN ÖZETİ

İspanya’da yaşanan acımasız bir iç savaş... Cumhuriyetçi- Faşist kavgasının yol açtığı yıkım... Oluk oluk akan insan kanı.. Özel bir görevle İspanya’ ya gelen Amerikalının başından geçenler ve yaşadığı tutkulu aşk. İnsanoğlunun vahşilikte ve barbarlıkta hayvanları bile gölgede bıraktığını gözler önüne seren acı panaromalar. En hızlı savaş taraftarlarının ve savaşı bütün korkunçluğuyla yaşayanların barış özlemi...
 

Mesut HAYAT

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Eki 2017
Mesajlar
867
Beğeniler
686
#23
SEFİLLER ROMANININ ÖZETİ (V.HUGO, ROMANTİK FRANSIZ)
SEFİLLER ROMAN ÖZETİ

19 sene süren pranga mahkumiyetinden sonra şartlı olarak tahliye edilen JEAN VALJEAN, toplumdan dışlandığını görür. Sadece Digne piskoposu kendisine iyi davranır; buna karşın zorlu acı yıllar geçiren Valjean piskoposun bazı gümüş eşyaları çalarak ona ihanet eder. Valjean polis tarafından yakalanır ve geri getirilir. Piskoposun kendisini kurtarmak için yalan söylemesi ve buna ek olarak iki değerli şamdan hediye etmesi Valjean'ı çok şaşırtır. Böylece Valjean hayatına yeni bir başlangıç yapmaya karar verir.
 

Mesut HAYAT

Administrator
Yönetici
Katılım
9 Eki 2017
Mesajlar
867
Beğeniler
686
#24
BABALAR VE OĞULLAR ROMANININ ÖZETİ(TURRGENYEV, RUS-REALİST)
BABALAR VE OĞULLAR ROMAN ÖZETİ

Eserlerinde umut, çaresizlik ve hüsran gibi duyguları yoğun olarak işleyen Turganyev romanlarının zirvesini oluşturan "Babalar ve Oğullar“da adeta yaşadığı bunalımlar çağının insan ruhundaki akislerini çizer. Eserlerinde zıt kişiliklerin, mutlulukla mutsuzluğun, maddeyle ruhun, iyiyle kötünün çarpışmasını da bütün şiddetiyle hisettirir. "Babalar ve Oğullar"da Turganyev; Nihilist (hiçbir iradeye boyun eğmeyi ilke olarak kabul etmeyen görüşlerin genel adı) bir kişilik olan Bazarov’un dünyada varolan bütün kuruluşların yıkılması gerektiğini savunarak neredeyse iki kere ikinin dört etmemesi gerektiğini hayal ederken düşünce yapısının tam tersi duygularla oradan oraya savruluşunu izletiyor bize. O kadar ki aşkı bile inkar eden bu kişi bir kadına aşık olduğunu anlayınca kendini inkar etme durumuna düşüyor.
 
Üst Alt