Neler yeni

Bilgilendirme

http://www.dersimizturkce.gen.tr ve http://www.turkcedersi.gen.tr sitelerinin birleşimi esnasında tüm üyelikler sıfırlanmıştır.

Sitemizdeki dosyaları indirebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için tıklayınız. (E-posta adresinize onay kodu geleceğinden geçerli bir e-posta adresi girmeyi unutmayınız.)

Üyelikte sorun yaşayan kullanıcılarımız 0532 644 67 88 ‘e SMS veya WhatsApp yoluyla ya da mustafaaygun@gmail.com ‘a mail atarak yardım alabilirler.

ÜYE OL WhatsApp Destek

Okul Dergisi

Merhaba arkadaşlar, bir okul dergisi çıkarma hazırlığındayım. Özgün bir dergi olmasını istiyorum. Örnek dergileriniz varsa inceleyebilir miyim? Ayrıca dergide neler yapabilirim, farklı fikirleri olan varsa paylaşabilir mi çok acil?

hasanyasin

Aktif Üye
Nasıl bir dergi olacak üstat? Baskı durumu, ayrılan bütçe, reklam veren... Bunlara göre öğrenci yazıları, şiirleri, görsel sanatlar öğretmeniyle iş birliği yaparak görsel materyaller, okuldan haberler, kitap film tanıtımları, ilgi çekici bir isimle (mem müdürü falan değil tabi) röportaj... Kim dize ek, hangi program kullanılacak? Bu sorular da yanıtlanmalı.

Daha önce çalışma yapmadıysan işin çok sayın hocam. Biz geçen sene iki sayı çıkardık. bütün tasarımları kendimiz hazırladık. sayfa tasarımları için pinterest'den resimler, tablolar, şablonlar bulup onların üzerine bilgi, foto vs. işleyebilirsin. Bu iş için en iyi ve kolay proğram publisher. Tabi biraz uğraşman ve saatlerinin çoğunu bilgisayar başında geçirmen gerekli. Uğraşamam diyorsan hazır okul dergisi basan firmalarvar. Onlarla iletişime geçebilirsin. Yalnız maliyeti en az beş bin lira. Yine de kolay gelsin derim.

Daha önce çalışma yapmadıysan işin çok sayın hocam. Biz geçen sene iki sayı çıkardık. bütün tasarımları kendimiz hazırladık. sayfa tasarımları için pinterest'den resimler, tablolar, şablonlar bulup onların üzerine bilgi, foto vs. işleyebilirsin. Bu iş için en iyi ve kolay proğram publisher. Tabi biraz uğraşman ve saatlerinin çoğunu bilgisayar başında geçirmen gerekli. Uğraşamam diyorsan hazır okul dergisi basan firmalarvar. Onlarla iletişime geçebilirsin. Yalnız maliyeti en az beş bin lira. Yine de kolay gelsin derim.
Hocam tasarımı kendimiz yaptığınızda maliyet ne kadar tutar?

hasanyasin

Aktif Üye
Arkadaşlar, dizgiyi siz yaparsanız maliyet düşer tabi. Reklam bulunması gererkir. Ya da tüm masrafları karşılayacak bir desteleyici.
Biri müdür yardımcısı dördü öğretmen olmak üzere 5 kişilik bir denetleme kurulu,
5 öğrenciden oluşan bir yayın kurulu
Mevuzat şurada: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2005/01/20050113-5.htm
Yayınlar
Madde 24 —
Okullarda; Türk Millî Eğitiminin genel amaç ve temel ilkeleri ile sosyal etkinliklerin amaçlarına uygun olarak öğrencilerin, Türkçe’yi doğru, güzel ve etkili kullanma, kendilerini ifade etme, özgür, eleştirel düşünme ve iletişim kurma yeteneklerini geliştirmesi amacıyla öğrenci kulüpleri ile toplum hizmeti çalışmalarını tanıtıcı nitelikte duyuru, dergi, gazete ve yıllıklar çıkarılabilir.
Bu amaçla müdürün veya görevlendireceği müdür yardımcısının başkanlığında, biri kültür dersleri öğretmeni olmak üzere iki öğretmen, ilgili sosyal etkinlikler danışman öğretmeninden oluşan inceleme kurulu ile kulüp üyeleri arasından seçilen ve okul yönetimince uygun görülen beş öğrenciden de seçme kurulu oluşturulur.
Bu konuda aşağıdaki hususlar göz ününde bulundurulur;
a) Duyuru, dergi, gazete ve duvar gazetelerinin yazılarından okul müdürü veya görevlendireceği bir müdür yardımcısı sorumludur. Dergilerin sahibi, okul adına dergiyi çıkaran sosyal etkinlikler danışman öğretmeni ya da okul müdürü olabilir.
b) Okullarda bir ders yılında çıkarılacak dergi sayısı okul müdürünce belirlenir.
c) Dergi veya gazetelerin çıkarılabilmesi için gerekli kaynak, okul-aile birliğince sağlanır.
d) Dergi veya gazetelerde yayımlanacak öğrenci yazıları, seçme kurulu ile inceleme kurulunda, öğretmenlere ait yazılar ise inceleme kurulunda değerlendirilir.
e) Dergi ve gazetelerde yayımlanacak öğrenci yazıları, seçme kurulunca değerlendirilerek uygun görülenler inceleme kuruluna sunulur.
f) İnceleme kurulu, seçme kurulunda değerlendirilen yazılarla öğretmenler tarafından hazırlanan yazıları inceler. Dergi ve gazetelerde yayımlanması uygun görülenler, inceleme kurulu kararı ile tespit edilir. İnceleme kurulunun kararları yönetimce dosyasında saklanır.
g) İnceleme kurulunca, dergi veya gazetelerde yayımlanan yazılarda anlatım ve yazım hatası olmamasına ve sade bir dil kullanılmasına dikkat edilir.
h) Okullarca yayınlanan dergi, gazete ve yıllıklarda yer alan yazı, resim ve karikatürlerin birer örneği ile duvar gazetelerinin kaldırılan nüshaları, dosyalarında iki yıl süreyle saklanır.
ı) Okul dergi ve gazetelerinde yer alacak yayınlarda;
1) Öğrencilerin Türk Bayrağı’na, vatanına, milletine, Atatürk İlke ve İnkılâplarına, Türkiye Cumhuriyetine, demokrasi ve insan haklarına karşı duyulan sevgi, saygı ve bağlılığını yansıtan,
2) Ülkesine, milletine ve insanlığa büyük hizmetlerde bulunmuş bilim adamı ve sanatçıların hayat ve eserlerini tanıtan,
3) Öğrencilerin alanlarında yapacakları bilimsel, sanatsal, kültürel ve sportif çalışmaları tanıtan,
4) Okuldan mezun olmuş ve okula hizmet etmiş önemli kişileri ve eserlerini tanıtan,
5) Okulun bulunduğu yerin tarihini, eski eserlerini, kültür değerlerini, folklorunu ve coğrafyasını çeşitli yönleriyle tanıtan,
6) Devlet büyüklerinin okul ziyaretlerini hatırlatan,
7) Okulda sunulan tiyatro, konser veya gösterilen filmleri tanıtan,
8) Bayramlar, belirli gün ve haftalarla ilgili çalışmaları tanıtan,
9) Sınıfça veya okulca yapılan gezi, gözlem ve incelemeleri gösteren,
10) Endüstri ve teknoloji alanında ortaya çıkan gelişmeleri tanıtan,
11) Toplum hizmeti çalışmalarını yansıtan,
12) Okulla ilgili gezi, inceleme, gözlem, yıl sonu etkinlikleri, sergi, diploma törenleri ve okulun ağaçlandırılması gibi faaliyetleri belirten,
13) Mezun öğrencilerin üst öğrenimde ve meslek hayatında gösterdikleri başarılarını gösteren,
14) Okul kütüphanesine kazandırılan eserleri tanıtan
Resim, fotoğraf, karikatür, şiir, bilimsel ve edebî yazılarla proje çalışmalarına yer verilir.

hasanyasin

Aktif Üye
bu işi profesyonel olarak yapanlar var. ama bunlar tam bir akbaba gibi davranıyorlar. birkaç örnek incelemek isterseniz aşağıdaki siteye bakabilirsiniz:
http://www.okuldergileri.com
Ben kendim diziyorum, bir grafiker bulup çalışıyorum. Ardından matbaa ile anlaşıyorum. Daha doğrusu böyle yapıyordum. İstanbul'da. Ancak şimdi Muğla'ya tayin oldum. Burada ikinci dönem bakacağım bu işlere. Bölgenizde bu işi yapan okullara ulaşmaya çalışın.
Şu aşamalar takip edilir:
Bir klasör oluşturup öğretmenler odasına koyun. Büyükçe bir kutu da olabilir. Öğrencilerin yayımlanmasını istediğiniz ürünlerini bu kutuya atın, yönergesi verin.
Derslerde ödev, etkinlk vs. gibi nedenlerle yazılan yazıları, şiirleri, araştırmaları toplayın.
Bunların yazım, noktalama, anlatım ve bilgi hatalarını mutlaka denetleyin.
Microsoft Publisher yüklü bir bilgisayarda kendiniz tasarımını yapıp pdf olarak kaydederseniz baskı alınabilir. Ama word, powerpoint gibi programlar çok amatör işler çıkarır. Tabi en iyisi şunlardır:
Adobe InDesign
Adobe Illustrator (Ai)
Adobe Photoshop (Ps)

Bilgiler için ne kadar teşekkür etsem az. İlk defa dergi hazırlıyorum ve bu konularda hiçbir şey bilmiyorum. Sıfırdan başlayıp iyi bir şey ortaya çıkarmam gerekiyor. Ayrıca mevzuatta olduğu gibi 4-5 kişi falan görevlendirilmedi bizim okulda. Ben tek başımayım.

Okul dergisi işi boş iş. Genelde 1 sayı çıkarırsın maliyet az yükselse müdürün ağzına bakarsın. Çıkardığın dergiyi iki kişi öğretmenler odasında eline alır, "hocam çık bığındık, ilinize sığlıkkkkkk" deyip 3. gün ya çay içerken üzerinde simit yenilen bir materyanel dönüşür ya da okul kütüphanesinin tozlu raflarında kaderine terk olunur....Derginin tek güzel yanı, meslekte 10 sene sonra geriye baktığında " o zamanlar ne kadar işsizmişim, helal olsun bana" dedirtirmesidir...

Genç öğretmene tavsiye : Hiç 5bin liracıklara kıyıp o işlere girme.Öğrencileri İzdiham'a , OT'a, Bİlim Çocuk vb. yerlere üye yapıp süreli yayınları takip edin derim...Öğrencilerin ürünülerini de panolarda sergilemeye devam....

hasanyasin

Aktif Üye
Hocam sayfa sayıları 16 ve katlarıdır. 16 sayfa 1 forma. Yani 4 forma artı kapak 66 sayfa

Dergi işi başlı başına bir fedakarlıktır. Henüz bu işe başlamadıysan hiç uğraşma derim. Her işi bırakıp kendini, gecelerini, tatillerini ve uykunu feda etmen gerek. Bütün bu çalışmalara karşılık alacağın bir aferinden ötesi değil. Ayrıca maddi olarak sana geri dönüşümü ve ücreti yok. İlla da yapacağım dersen ideal sayfa 48(dergi iç sayfaları)+4(Ön ve arka kapak)=52 sayfa. Bundan sonraki sayfalar fiyatı ikiye katlıyor. Hevesinizi kırmak istemem. Lâkin tek başınıza bu işin altından "sen yap" demekle kalkmak çok zor. Tasarımda sınır yok. Bir sayfa dergi için belki de bir haftanızı ayırmanız gerekecek. Her şeyin sonunda eleştiriler canınızı sıkacak. Yine de siz bilirsiniz.

hasanyasin

Aktif Üye
Lisedeyken çıkan bir dergide şiirim yayımlanmıştı, adı: Randevu. Benim için bir kırılma noktasıydı. Yürüyüşüm bile değişmişti. :) Bu yüzden okul dergilerine çok hörmet ederim. Binbir türlü eleştiriye ve uykusuzluğa, kıymet bilmezliğe maruz kalmayı göze alıp her yıl bir sayı çıkarmaya çalışırım. İlk dergiyi çıkardığımda flaş bellekler henüz icat edilmemişti. Kasayı koltuğumun altına alır Oktay Duran Matbaa Meslek Lisesinin koridorlarında dolaşırdım. Bir öğrencinin hayatına dokunmak bile bu yorgunlukları unutturur. Bence hiç tereddüt edilmemeli. Çok kıymetli bir tecrübe armağan ediyor süreç.

Üst Alt