• http://www.dersimizturkce.gen.tr ve http://www.turkcedersi.gen.tr sitelerinin birleşimi esnasında tüm üyelikler sıfırlanmıştır.

Sitemizdeki dosyaları indirebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için tıklayınız. (E-posta adresinize onay kodu geleceğinden geçerli bir e-posta adresi girmeyi unutmayınız.)

Üyelikte sorun yaşayan kullanıcılarımız 0532 644 67 88 ‘e SMS veya WhatsApp yoluyla ya da [email protected] ‘a mail atarak yardım alabilirler.

Nöbet Görevi

Öne çıkanlar

• Tüm Dersler 5'li Deneme Seti Satışa Sunulmuştur.
    Mustafa AYGÜN Mustafa AYGÜN
    Tüm Dersler 5'li Deneme Seti Satışa Sunulmuştur. Yazarlar: Mustafa AYGÜN & Tayyar İNCEOĞLU Yayınevi: Arı Yayıncılık -...
  • Ölçen Arı 8. Sınıf 20'li Deneme Seti - 400 Soru
    Ölçen Arı 8. Sınıf 20'li Deneme Seti - 400 Soru MEB'in Örnek Sorularına Uygun Hazırlanmıştır. MEB'in yayımladığı örnek soru tipleri dikkate alınarak hazırlanmıştır. İlk 8 deneme birinci dönem...
  • Tübitak Bilim Fuarı Tişört - Şapka
    S Sinan SAYILIR
    Birbirinden farklı onlarca tasarımdan istediklerinizi seçebilirsiniz. Bilim fuarında projesi bulunan tüm branşlar için tişört tasarımlarımız mevcuttur. Tübitak Bilim Fuarı Tişört-Şapka...
  • Ölçen Arı 8 Türkçe Soru Bankası - Mustafa AYGÜN & Tayyar İNCEOĞLU
    Ölçen Arı 8. Sınıf Türkçe Soru Bankası Çözerken Öğretir Her soru belirli bir sistem çerçevesinde özel olarak hazırlanmıştır. Öğrenci soruyu çözerken aslında konuyu da öğrenir. Kazanım Odaklıdır...
Nöbetçi öğretmen öğlen arasında nöbet tutmalı mıdır?Bu konuda bilgisi olan cevap verirse sevinirim.İyi günler dilerim.

yönetmelikte başlama ve bitişiyle ilgili net ifadeler var ama öğlen arasıyla ilgili ifade yok yönetmelikte yeni bir düzenleme yapılmadığı sürece sorumluluk alanımıza giriyor.

kubilayoral

Moderator
Yönetici
Hocam tutmanız kendi iyiliğiniz içindir. Öğle arasında çocuğun başına bir iş gelse kimsenin öğle arasıydı diyeceğini sanmıyorum. Hele taşımalı eğitim olan okullarda.

Sendikamın aldığı karar gereği tutmuyorum. Bu işin sorumluluğu sadece öğretmenlere yüklenmemelidir. Öğle arası; teneffüsler dahil 7 saatini ayakta geçiren ,boş dersleri dolduran, yarım saat önce gelip belki yarım saat kırk dakika geç çıkan öğretmenin dinlenme vaktidir. Vicdan meselesi olarak görmenin yanlış olduğunu düşünüyorum. Çünkü şimdiye kadar başımıza ne geldiyse ,sırtımıza ne yüklendiyse bizi vicdanımızla tehdit etmelerindendir. Bence idare nöbetçi idareci görevlendirmeli ve hiç değilse bu hususta öğretmeni rahat bırakmalıdır.

AysunK

Moderator
Yönetici
Nöbet gönüllü olsa ne ücretini isterim ne tutarım. Bu kadar öğrencinin sorumluluğunun bize yüklenmesi doğru değil. Okullarda güvenlik elemanları olmalı. Ayrıca boş derslere idareciler de girmeli diye düşünüyorum.bazi okullarda ikinci nöbet de veriliyormuş.sendika bu konuda eylem yapıyor. Öğle arasına gelince bizim de dinlenmeye hakkımız var. Giriş çıkışa bakmak kafi...

DAHA ÖNCE NÖBETE 6 SAAT ÜCRET KONUSUNDA DA TÜRK EĞİTİM SEN EYLEM KARARI ALMIŞTI.GELDİĞİMİZ NOKTADA 3 SAAT ALIYORUZ.EYLEM AMACINA ULAŞMIŞ OLDU.KİMSEYE DE BİR ŞEY OLMADI.İSTEYEN İSTEDİĞİ KADAR NÖBET TUTSUN.YÖNETMELİKTE OLMAYAN 2.NÖBET,ÖĞLE ARASI NÖBET ANGARYADIR. ÇOCUKLAR BİZİM AMA DİĞER MESLEK DALLARINDA TUTULAN HER NÖBETİN KARŞILIĞI VARDIR.NİYE VEBAL GÜNAH BİZİM OLUYORMUŞ.VEBAL GÜNAH YETKİLİLERİNDİR. YETERLİ ATAMA YAPILSIN İKİNCİYE DE GEREK KALMAZ.İSTENMEDEN KİMSE KİMSEYE BİR ŞEY VERMEZ.HAK ARAMAYI KANUNLAR ÇERÇEVESİNDE BİLMELİ.

AysunK

Moderator
Yönetici
Sayın hocam siz öğretmen gibi değil birilerinin yancisi idareci ağzıyla konuşuyorsunuz...mesele resmi belge değil yapılan iş hakkaniyetli mi. Içimize siniyor mu. Inandiginiz şeyin arkasında mıyiz..
Evet nöbet angaryadir.bahcede çocuğun başına bir şey gelse benim yapacağım bir şey yoktur. Bu sorumluluk benim değil. Ayrica oyle arası yemek 15 dakikada dağıtır sonra öğretmen dinlenir.
Bi nöbet bile bu kadar zahmetliyken ikinciyi kabul etmek mümkün değildir.

Sendikamın aldığı karar gereği tutmuyorum. Bu işin sorumluluğu sadece öğretmenlere yüklenmemelidir. Öğle arası; teneffüsler dahil 7 saatini ayakta geçiren ,boş dersleri dolduran, yarım saat önce gelip belki yarım saat kırk dakika geç çıkan öğretmenin dinlenme vaktidir. Vicdan meselesi olarak görmenin yanlış olduğunu düşünüyorum. Çünkü şimdiye kadar başımıza ne geldiyse ,sırtımıza ne yüklendiyse bizi vicdanımızla tehdit etmelerindendir. Bence idare nöbetçi idareci görevlendirmeli ve hiç değilse bu hususta öğretmeni rahat bırakmalıdır.
ÇOCUKLARDAN BİRİNİN BAŞINA BİR ŞEY GELDİĞİNDE SENİN SENDİKAN HİÇBİR ŞEY YAPMAYACAK. İŞ YAPMAMAK ÜZERİNE YÜRÜYEN SENDİKAYI DA REDDEDİYORUM.

Değerli wert123 öğretmenim, burada yorum yapan hiç kimse tek bir öğrencisinin saçının teline zarar gelmesini istemez. Bu ve buna benzer angarya uygulamaların dayatılmasına tepkidir bu eylem. Yazdıklarımdan bu sonucu çıkartmanız şaşırttı beni. Evet ,güvenlik gerekli ama bu, güvenlik görevlisi olmayan bizlerin sorumluluğunda olmamalıdır. Bu konuda tek vücut olabilsek bakanlık bu konuda geri adım atmak zorunda kalacaktır umududur bizleri bu tür eylemlere iten. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim klasik nöbet anlayışı" olay olduğunda nöbet yerinizde olun da paçayı yırtın!" sadece bir durum kurtarmadır. Nitekim herkesin nöbetten anladığı da budur. Hem işi uzmanına bırakmak, hem öğretmenin iş yükünü ve sorumluluğunu azaltmak hem de belki bir istihdam yaratmak adına faydalı ve gerekli bir adım olduğunu düşünüyorum. Ayrıca böyle bir hakkı ya da haksızlığı savunan kimseyi iş yapmamakla suçlayamazsınız. Bahsedilen şey ise sadece öğle arası dinlenme hakkıdır -ki bu kanunda ifadesini bulmuş bir terimdir ve tüm çalışanlar için haktır- ve bunu da sonuna kadar savunmak ben benim gibi düşünenlerin en doğal hakkıdır. Ön yargısız günler yaşamanız dileklerimle...

40 dakika ayakta durup ders anlatmışsın, 10 dakika oturup dinleneceksin (ki derse daha dinç giresin, daha verimli olasın) ama buna izin yok. Nöbetmiş, gerekliymiş, başka türlü nasıl olsunmuş... Nöbet zorunluluksa benim dinlenmem de zorunluluk. Efendim, öğretmen tutmayacaksa kim tutacakmış... Doğrudur ama bu gerçek, benim 10 dakika oturup dinlenmem gerektiği gerçeğini değiştirmiyor. Nöbetten nefret ediyorum vesselam.

SAYIN ''HİÇ''YANİ DİYORSUNUZ Kİ BU SENDİKA HİÇ BİR ŞEY BİLMİYOR. ÜYELERİNİ BU YANLIŞ KARARLA ATEŞE ATACAK.BU SENDİKADA MEVZUATI BİLMEYEN, YASALARI BİLMEYEN,ALDIKLARI KARARLA BU İŞİN SONUNU GÖREMEYEN YETKİLİLER VAR. DAHA ÖNCEKİ KARARLARDA DA AYNI BAHANELERİ SİZİN GİBİ TEHDİT AMACIYLA KULLANANLAR OLDU.SONUÇ ALAMADILAR.BİLİNİZ Kİ KAZANAN EĞİTİM CAMİASI OLACAKTIR.ÖNCEKİ EYLEM FARKLI DEĞİLDİ.VALLAHİ BEKLEYENE HAK VERMİYORLAR.İSTEYECEKSİN Kİ ALASIN.YETKİLİ SENDİKANIZ HAKLARIMIZI ARASIN, ONU ALKIŞLAYALIM.HERHALDE SAKAL-BIYIK DİĞER HAKLARIMIZDAN DAHA ÖNEMLİ(!)ALLAHA EMANET OLUN.

Ankeda

Ankeda
Yönetici
" Caps look tuşunuzu kullanmayı..." evet ben de buna katılıyorum çünkü büyük harf ile yazı yazmak "bağırmak" anlamına geliyor ya, o bakımdan araya girip, bir hatırlatayım dedim ;)