Neler yeni

Bilgilendirme

http://www.dersimizturkce.gen.tr ve http://www.turkcedersi.gen.tr sitelerinin birleşimi esnasında tüm üyelikler sıfırlanmıştır.

Sitemizdeki dosyaları indirebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için tıklayınız. (E-posta adresinize onay kodu geleceğinden geçerli bir e-posta adresi girmeyi unutmayınız.)

Üyelikte sorun yaşayan kullanıcılarımız 0532 644 67 88 ‘e SMS veya WhatsApp yoluyla ya da mustafaaygun@gmail.com ‘a mail atarak yardım alabilirler.

ÜYE OL WhatsApp Destek

kurum ve kuruluş adları

Kurum ve kuruluş adlarına gelen ekler kesme işaretleriyle ayrılmıyor. Peki kurum ve kuruluşun sınırını nasıl çizeceğiz? Bu kural sadece resmi kurum ve kuruluşlarla mı ilgilidir? Bir mobilya markası da ticari kuruluştur.Ona gelen ekleri de ayırmamak gerekmez mi? Mesela ABC Mobilya'nın mı yoksa ABC Mobilyanın mı yazılacak? Teşekkürler

Son düzenleme:

hasanyasin

Çalışkan Üye
Hüküm net: "UYARI: Kurum, kuruluş, kurul, birleşim, oturum ve iş yeri adlarına gelen ekler kesmeyle ayrılmaz: Türkiye Büyük Millet Meclisine, Türk Dil Kurumundan, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanlığının; Bakanlar Kurulunun, Danışma Kurulundan, Yürütme Kuruluna; Türkiye Büyük Millet Meclisinin 112’nci Birleşiminin 2’nci Oturumunda; Mavi Köşe Bakkaliyesinden vb. "

Devlet de bir kurum olduğuna göre 'Türkiye Cumhuriyetinin' yazılmalı o halde. Cumhuriyet T.C.'yi karşıladığında büyük yazılmalı ve kesme eki kullanılmamalıdır. 'Bu yıl Cumhuriyetin 95'inci yılını kutladık.' Doğru mudur?

'Kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınması Cumhuriyetin en önemli kazanımlarındandır.' derken de mi büyük yazılacak? Kusura bakmayın,çok soru oldu.Sürekli farklı yazımlarla karşılaşıyorum.Emin olmak istedim.

Ozan_35

Aktif Üye
Hükümet, iktidar, cumhuriyet gibi sözcükler belirli bir hükümetin, iktidarın, cumhuriyetin yerine kullanılırsa büyük yazılmalı ve kesme işareti kullanılmamalı. TDK kuralı değiştirmediyse...

Diğer özel adlarda kesme işareti kullanmak gerekirken kurum ve kuruluş adlarında kullanılmıyor.Resmi yazışmalarda katipler kesmeyle uğraşmasın diye uydurulmuş bir kural bu bana göre.Bir kural varsa hepsine uygulansın.Şöyle olursa böyle olur,böyle olursa şöyle olur! Bize bile zorluk çıkarıyor, öğrenci ne yapsın? İstisnaların sayısı kuralların sayısına yakınsa ortada kural mural yoktur!

hasanyasin

Çalışkan Üye
"Türkiye Cumhuriyeti" özel isim olduğu için "Türkiye Cumhuriyeti"nin" kullanımı doğru.
8. Devlet adları büyük harfle başlar: Türkiye Cumhuriyeti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Kırım Özerk Cumhuriyeti vb.

Ozan_35

Aktif Üye
Hocam konuyu açmasa bu sıkıntıyı fark etmeyecektim. Gerçekten de bir istisna bu kadar kafa karışıklığına neden oluyorsa gözden geçirilmelidir. Yazım ve noktalama kurallarına artık TDK'nin internet sayfasından bakılıyor, bu yüzden kitap basımının kalkacağı söyleniyor. TDK'nin yapacağı en güzel iş, internet sayfasında bol örnekli bir kılavuz yayımlamaktır. Kendi bilgimizden bile emin olamayıp yanıt arıyorsak ortada ciddi bir sıkıntı var demektir.

Hangisi doğru?
A) 2023'te Cumhuriyetin yüzüncü yılını kutlayacağız.
B) 2023'te cumhuriyetin yüzüncü yılını kutlayacağız.
C) 2023'te Cumhuriyet'in yüzüncü yılını kutlayacağız.

A) Yarınki programızda Hükümetin son açıklamalarını konuşacağız.
B) Yarınki programızda hükümetin son açıklamalarını konuşacağız.
C) Yarınki programızda Hükümet'in son açıklamalarını konuşacağız.

Hoca'm şöyle bir kural var:
UYARI: Sonunda 3. teklik kişi iyelik eki olan özel ada, bu ek dışında başka bir iyelik eki getirildiğinde kesme işareti konmaz: Boğaz Köprümüzün güzelliği, Amik Ovamızın bitki örtüsü, Kuşadamızdaki liman vb.

"Cumhuriyetimizin" yazarken bu yüzden ayrılmamış.Ben "Cumhuriyetin" yazımının doğru olup olmadığına dair bir kural göremedim maalesef.Bir şeyi bulmak bu kadar zor olmamalıydı.Bu yazım ve noktalama meselesi nasıl çözülecek acaba?
Diğer öğretmen arkadaşlarımızın görüş ve bilgilerini de merak ediyorum.Teşekkür ederim..

Arkadaş dili kullanıyoruz ama kuralları o kadar sık değiştiriyorlar ki bilemiyoruz :D Elin yabancısı gelip bizden iyi konuşuyor sonra.

AysunK

Moderator
Yönetici
Itiraf ediyorum...Ben de bilmiyordum. Zaten artık yazım kurallarına takılmıyorum. Bazen anlattığım şeyden emin olamıyorum çünkü sürekli değişiyor ve hep istisnalar var..
Mesela sokak mahalle sözcükleri büyük yazılırken neden köy sözcüğü küçük yazılır? Hiç aklıma yatmıyor.

hasanyasin

Çalışkan Üye
"köy" kelimesi özel isme dâhil değil. ama "sokak" kelimesini "menekşe"den ayıramayız: Menekşe Sokağı

Ozan_35

Aktif Üye
Yazı yazmakla içli dışlı olunca yazım ve noktalamanın bazen ayak bağı olduğunu da ben itiraf edeyim. İlham perinizin sihirli dokunuşuyla havaya girmiş tıkır tıkır, şıkır şıkır yazarken tartışmalı bir kurala denk geldiğinizde takılıp kalmak cidden sinir bozuyor. Sırf bu yüzden bazı kurallara uymadan yazıp sonra düzelttiğim metinler vardır.

Son düzenleme:
Üst Alt