Neler yeni

TELEGRAM GRUBUMUZ AÇILMIŞTIR

Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız:

https://t.me/LGShazirlik

"Kaz" ile "Kaz-" Eş Sesli (Sesteş) Sözcüklerdir

Mustafa AYGÜN

Administrator
Yönetici
TDK, aşağıdaki cevabıyla Türkçe öğretmenlerinin kafasında bir soru işareti oluşturmuştu:
WhatsApp Image 2020-07-07 at 17.30.43.jpeg

Bunun üzerine ben de benzer bir soru soru sordum. İşte sorum:
"Gül" ve "Gül-" sözcükleri arasında sesteşlik aranır mı? "En sevdiğim çiçek, güldü.", "Şaziye bana güldü." cümlelerinde gül sözcüğünü sesteş olarak alacak mıyız? Bu konuda kapsamlı bir açıklama yapmanız mümkün müdür?

TDK'nin soruma verdiği cevap:

1594298357651.png

Bu cevap üzerine yazıda geçen Umut EREN'e ait "Resimli, Eş Anlamlı, Eş Sesli, Zıt Anlamlı Kelimeler Sözlüğü"nü aldım.
1594298519658.png

Ve işte sonuç: TDK'nin kaynak olarak gösterdiği eserde bu sözcükler sesteş (eş sesli) olarak verilmiş.

WhatsApp Image 2020-07-09 at 15.43.37.jpeg

..

Son düzenleme:

aytoldı

Moderator
Yönetici
Türkçe Sözlük'te "sesteş" sözcükler (I), (II) şeklinde gösteriliyor. Ancak fiil (kaz) ile isim (kaz) arasında bir sesteşlik olunca bu durum sözlükte gösterilmemiş. Belki de fiilleri madde başına "-mak"lı yazıyorlar ondandır, bilemiyorum. Yani buradaki mesele aslında "sesteş olup olmaması" değil de sözlükte madde başı yazma usulü ile ilgilidir bence. Dil kullanımı içinde "kaz"ların ve "gül"lerin sesteş olduğunu düşünüyorum.

hasanyasin

Çalışkan Üye
Akademik camiada da mesele tam bir uzlaşmayla çözüme kavuşmuş değil*. Eş sese sahip, söylenişleri aynı ama anlamları farklı olan "homofon" kelimeler üzerine makalelere bakılabilir. Bizim ortaokul düzeyinde konu bulanık işlenir hep. "Gül" kelimesi, dikenli çiçekten söz ediyorsak eş sesli değil. "Gülmek" fiili de eş sesli değil. Gül ile gülmek ise iki ayrı kelime.
TDK araması yaptığımızda da "gül" kelimesine "sesteş" demiyor. Oysa derslerde falan sesteş diye öğretegeldik. Sınavlarda sorduk!

1595367762617.png

Aynı durum "kaz" ve "kazmak" için de geçerli.

NE YAPMALI?
Eş sesli kelimeler mevzusunu; Eş Sesli İsimler, Eş Sesli Fiiller diye iki başlıkta incelemeli.

Sesteş isimlere birkaç örnek:
Kara
Dil
Kurum
Bağ

Sesteş fillere birkaç örnek
Bitmek
Yüzmek
Sormak
Yazmak
Yakmak

* https://tr.wikipedia.org/wiki/Eşsesli