Neler yeni

Bilgilendirme

http://www.dersimizturkce.gen.tr ve http://www.turkcedersi.gen.tr sitelerinin birleşimi esnasında tüm üyelikler sıfırlanmıştır.

Sitemizdeki dosyaları indirebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için tıklayınız. (E-posta adresinize onay kodu geleceğinden geçerli bir e-posta adresi girmeyi unutmayınız.)

Üyelikte sorun yaşayan kullanıcılarımız 0532 644 67 88 ‘e SMS veya WhatsApp yoluyla ya da mustafaaygun@gmail.com ‘a mail atarak yardım alabilirler.

ÜYE OL WhatsApp Destek

Kasım ayı örnek soruları fotokopiye uyarladım.

Geçen seneden farklı olarak görsellik var. Biçim değişikliği görünse de yine her şey okuduğunu anlama ile ilgili. Soru kökleri dikkate alındığında neredeyse tüm sözel bölüm soruları "Buna göre..." , "Bu bilgilere göre..." , "Bu açıklamaya göre..." gibi cümleler içerdiğinden verilen bilginin esas tutulması hep istenmiş. Bilgi sunulmuş ve çıkarımlarda bulunulması istenmiş.

ÖzAlp

Moderator
Yönetici
Soruları henüz incelemedim. Ama her koşulda Bilsemde eğitim gören öğrencileri baz alarak hazırladıklarını düşünüyorum.

Ayrıca dosya için teşekkür ederim hocam. Deneyelim bakalım bizim uşakları

mormont

Yeni Üye
Neden Türkçe ders kitapları var? Kitap ve konular ile bu sorular arasında bir alaka var mı? Bizden tam olarak ne öğretmemiz isteniyor?

Yani ne bu şimdi? Reklam broşürü gibi soru üstüne görsel koyunca sorunun kalitesi artıyor mu? Düşündürücü, orijinal sorular yok. Hele o broşürde boş bırakılan yerlere gelmesi gerekeni soran soru... İlkokul resimle kelimeyi eleştirelim sorusu gibi. Bu konuda ÖSYMden ders almaları gerekiyor.

alkan38

Yeni Üye
Bizim yan alan sosyal bilgilerdi herhalde artık yan alan görsel sanatlar olacak. Hatta Türkçe kadrosu boş olan okullarda derse girme önceliği görsel sanatlar öğretmenlerine verilecek.

Ozan_35

Aktif Üye
Soruları zor buldum. Bu soruları çözebilmek için kitap okumak da yeterli olmayacaktır. Eleştirel ve derinlikli okuma, görselleri yorumlama, veriler arasında bağlantılar kurma gibi birçok disiplini bir arada kullanabilen öğrenciler başarı kazanacaktır. Bu da yüzde kaçlık dilime denk gelecek göreceğiz. TEOG'daki gibi herkes bu sınava girerse sıfır çeken öğrenci sayısında rekora koşulur, çünkü TEOG soruları bunların yanında çerez bile değil.

hasanyasin

Aktif Üye
"Medya metinlerini analiz etme" becerileri önemsenmiş; bunların önemsenmesi istenmiş. Türkçe konu ağacını "kelimede anlam"dan başlatıp "metnin ana fikri", "şiir bilgisi" ya da ne bileyim "yardımcı düşünce avı"yla sınırlandıran klasik anlayışa bir iki sille atılmış. Fakat bunu kırmak zor tabi. metin tabanlı bir yüzyıla birey yetiştirirken gramersevicilikte ısrar etmenin anlamsızlığı bir kere daha vurgulanmak istenmiş. disiplinler arasıcılık gündemdeki yerini korumuş. ham bilgi hamallığını geçmiş yüzyılda bırakıp bilgiyi inşa etmeye ağırlık verelim, mesajı yinelenmiş. Türkçenin yetişen bireylerin anlam dağarcığına yapacağı muhteşem katkıyı ıskalamayın efendiler, denilmiş.

hasanyasin

Aktif Üye
tabi bunu evvela "talim terbiye kurulu başkanlığı"nı istila etmiş dinozorlara anlatmakta yarar var. kuruldan geçen kitapların hâli içler acısı. gerçi bu yılkı sekizinci ve yedinci sınıf kitaplarını çok beğendim; keyifle işliyorum. metin seçimleri biraz daha güncel olabilirdi. yine amansız bir didaktizm egemen olmuş parçalara.

Üst Alt