Neler yeni

Bilgilendirme

http://www.dersimizturkce.gen.tr ve http://www.turkcedersi.gen.tr sitelerinin birleşimi esnasında tüm üyelikler sıfırlanmıştır.

Sitemizdeki dosyaları indirebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için tıklayınız. (E-posta adresinize onay kodu geleceğinden geçerli bir e-posta adresi girmeyi unutmayınız.)

Üyelikte sorun yaşayan kullanıcılarımız 0532 644 67 88 ‘e SMS veya WhatsApp yoluyla ya da mustafaaygun@gmail.com ‘a mail atarak yardım alabilirler.

ÜYE OL WhatsApp Destek

isim cümleleri zarf alır mı?

hsyn33

Yeni Üye
Katılım
14 Şub 2018
Mesajlar
1
Beğeniler
0
#1
Arkadaslar, isim cümleleri zarf alır mı?Mesela Bugün hava çok güzel cümlesinde çok sözcüğü zarf mıdır?
 

Banud

Yeni Üye
Katılım
27 Ağu 2018
Mesajlar
5
Beğeniler
2
#2
Merhaba öğretmenim. Burada kullanılan "çok" sözcüğü, derecelendirme zarfıdır. İsim cümlelerinde de zarf kullanılabiliyor. Örneğin bu cümledeki "bugün" sözcüğü zarftır.
 

Zeugma

Yeni Üye
Katılım
24 Eki 2018
Mesajlar
2
Beğeniler
1
#3
UNUTMAYALIM; Zarflari incelerken yaptığımız en büyük hata zarflarin sadece fiilleri nitelemesidir. Bu eksik bir bilgidir. Zarflar; fiilleri, fiilimsileri, sıfatları ve kendi türünden zarfları da niteler. Bu cumledeki ÇOK kelimesi sıfatın miktarını belirttiginden zarf olan kelime aslında adlaşmış sıfat olan GÜZEL kelimezinin zarfı olmuştur. Burada guzel isimlesmis oldugundan zarf olan COK kelimesi ismi nitelemis olur deriz.

Ayrıca GÜZEL kelimesi ek fiilin geniş zaman 3.tekil şahıs ekine göre cekimlendiginden DIR eki düşmüştür. Buaradan da hareketle GÜZEL kelimesi isim olmuştur deriz.
 
Son düzenleme:
Üst Alt