Neler yeni

Bilgilendirme

http://www.dersimizturkce.gen.tr ve http://www.turkcedersi.gen.tr sitelerinin birleşimi esnasında tüm üyelikler sıfırlanmıştır.

Sitemizdeki dosyaları indirebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için tıklayınız. (E-posta adresinize onay kodu geleceğinden geçerli bir e-posta adresi girmeyi unutmayınız.)

Üyelikte sorun yaşayan kullanıcılarımız 0532 644 67 88 ‘e SMS veya WhatsApp yoluyla ya da mustafaaygun@gmail.com ‘a mail atarak yardım alabilirler.

ÜYE OL WhatsApp Destek

Etkinlik Fiil Anlam Özellikleri Cümle Örnekleri

yselim

Yeni Üye
Elinize sağlık, "öl-mek" fiilinin anlamına göre fiil özelliği ile ilgili fikrinizi de öğrenebilir miyim?

MUSTAFA KAFA

Türkçe Öğretmeni
Yönetici
Ölmek oluş fiilidir irade dışında zamanla olur. öldürmek olsaydı iş fiili olurud.

kubilayoral

Moderator
Yönetici
Ölmek oluş fiilidir irade dışında zamanla olur. öldürmek olsaydı iş fiili olurud.
Mustafa Hocam ben böyle düşünmüyorum. Ölüm anlık bir olaydır. Hastalanmak, kötü durumda olmak bir süreçtir, ölmek bir andır. O yüzden de durum fiilidir diye düşünüyorum. Saygılar.

MUSTAFA KAFA

Türkçe Öğretmeni
Yönetici
Durum fiili olabilmesi için irade olması lazım fakat tartışmaya açık bir konu. Ölmek kelimesi sözlük anlamı olarak yaşamaz olmak, hayatı sona ermek, can vermek anlamında kullanılıyor ikinci anlamı da bitki için solmak anlamında. Ağacın ölmesi, çiçeklerin ölmesi, insanın belirli yaşa gelince ölmesi irade dışında gerçekleşen kavramlar. Kanımca kelimenin cümle içindeki anlamı bu konuda daha açıklayıcı bir son olur.

kubilayoral

Moderator
Yönetici
İrade dışı olmasından daha çok aşamalı bir duruma bakıyorum ben sanırım hocam. İrade dışı kavramı çok havada kalıyor bence ve insansı şeyler için geçerli oluyor, halbuki her şeyin bir sebebi vardır. O halde rüzgarın esmesi de oluş olmalı.

MUSTAFA KAFA

Türkçe Öğretmeni
Yönetici
Hocam rüzgar bir anda meydana gelmez yüksek basınçla alçak basınç faktörlerinin oluşumuyla meydana gelir bu basınçlarda belirli bir süreçte oluşur. Ölüm kelimesinde de ölümü oluşturan etkenlerin bir anda meydana gelmeyeceği açıktır. Bir kalp krizinde kişi dakikalarca masaj yapılark hayata döndürülmeye çalışılır. Bu durum bazen olur bazen olmaz ama kişinin ölümünün hemen olmadığını ispat eder. Neyse başınızı şişirdim kusura bakmayın iyi geceler.

Üst Alt