Neler yeni

Bilgilendirme

http://www.dersimizturkce.gen.tr ve http://www.turkcedersi.gen.tr sitelerinin birleşimi esnasında tüm üyelikler sıfırlanmıştır.

Sitemizdeki dosyaları indirebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için tıklayınız. (E-posta adresinize onay kodu geleceğinden geçerli bir e-posta adresi girmeyi unutmayınız.)

Üyelikte sorun yaşayan kullanıcılarımız 0532 644 67 88 ‘e SMS veya WhatsApp yoluyla ya da mustafaaygun@gmail.com ‘a mail atarak yardım alabilirler.

ÜYE OL WhatsApp Destek

TDK "Duydum ki unutmuşsun gözlerimin rengini."Cümlesi bağlı mı birleşik mi?

cafkar

Yeni Üye
ÖĞRETMENİM MEB KAZANIMLARINI DİKKATLİ OKURSANIZ BU TÜR CÜMLELERİ SORULARDA KULLANMAMAK GEREKİYOR. BİLGİ VEREBİLİRSİNİZ ANACAK BİRLEŞİK CÜMLEYİ MEN KAZANIMLARINDA FİİLİMSİ İLE BAĞLANTILI OLARAK SORMAKTADIR. ...

alkan38

Yeni Üye
Bence bağlı cümledir. Sonuçta ki bağlacı diyoruz niye diğer bağlaçlardan farklı muamele yapalım ki? Birleşik cümlede yan cümle mantığı var yan cümle temel cümlenin bir ögesi durumunda ama "ki" ile kurulmuş cümlelerde iki yüklem var. Şart kipi de ayrı bir sorun ama onu "diğer fiil çekimlerine göre zayıf olduğu için yüklem yapmıyor" diye okumuştum yanılmıyorsam Zeynep Korkmaz Hocamızın böyle bir açıklaması vardı.

AysunK

Moderator
Yönetici
Bu konu hala muallakta sanırım. Çünkü konu anlatım kitaplarında hiç verilmemiş. Ben de anlatmadım. Testte çıkarsa bakalım...

Volkan Ertuğrul

Moderator
Yönetici
Bence bağlı cümledir. Sonuçta ki bağlacı diyoruz niye diğer bağlaçlardan farklı muamele yapalım ki? Birleşik cümlede yan cümle mantığı var yan cümle temel cümlenin bir ögesi durumunda ama "ki" ile kurulmuş cümlelerde iki yüklem var. Şart kipi de ayrı bir sorun ama onu "diğer fiil çekimlerine göre zayıf olduğu için yüklem yapmıyor" diye okumuştum yanılmıyorsam Zeynep Korkmaz Hocamızın böyle bir açıklaması vardı.
Benim de hala aklıma yatmadı bağlaçla kurulmuş birleşik cümle :)

Bu cümleyi ''Gözlerimin rengini unuttuğunu duydum.'' şekline getirebiliriz. Ki'li birleşik cümle
duydum: temel cümle
unutmuşsun gözlerimin rengini: yan cümle

''Biliyorum ki ders çalışıyorsunuz.'' bu tarz cümlelerde ki'den önceki bölüm temel cümle,ki'den sonraki bölüm yan cümledir. Yan cümlenin yüklemini fiilimsi yapıp temel cümleye bağlayabiliriz.
''Ders çalıştığınızı biliyorum.'' şeklinde Ki'yi cümleden çıkarıyoruz tabiki

Müfredatta "ki"li birleşik cümle diye bir terim yok. Bağlacı olan cümle şeklinde ifade etmek daha doğru.

Birleşik cümleler: a) girişik birleşik cümle
b) şartlı birleşik cümle
c) ki'li birleşik cümle
d) iç içe birleşik cümle

Zaten ben bağlacı olan cümle ifadesine de karşıyım. Öğrencilerime içinde bağlaç olan her cümle bağlı cümle değildir diyorum. Mutlaka iki yüklemin bağlaçla bağlanması gerekiyor çünkü

Müfredatta "birleşik cümle" yerine "fiilimsi bulunan cümle" deniyor.
Verilen cümlede yargı bildiren birden çok yüklem olduğu ve bunları bağlayan bağlaç kullanıldığı için "bağlacı olan cümle"dir.
"Duydum" kelimesi çekimli bir fiilken bunu "fiilimsi" diye vermek yanlış olur.
Çeşitli oynamalar yaparak "Şu şekilde fiilimsiye çevirerek ifade ederiz" yaklaşımları sadece öğrencilerin zihnini bulandırır.
O zaman "Geldim çünkü seni görmek istiyordum." cümlesini de "Seni görmek istediğim için geldim." diye belirterek "çünkü" geçen cümleler de "çünkü'lü birleşik cümle"dir yargısına varırız ve böylece dipsiz bir kuyuya yelken açarız.

Mantığım şunu diyor:
Cümlede tek yüklem varsa; 1- ya basit (tek yüklemli) cümle 2- veya içinde fiilimsi geçiyorsa birleşik (fiilimsi bulunan) cümle olur.
Cümlede birden çok yüklem varsa: 1- ya sıralı ( birden çok yüklemli) cümle 2- veya bağlı (bağlacı olan) cümle olur.
Sıralı cümlenin şifresi virgül veya noktalı virgüldür, bağlı cümlenin ki ise bağlaçtır.
Şartlı cümle ile iç içe cümleleri ayrı kategoride ele almak lazımdır.
... diye düşünüyorum.

MEB "ki" yi bağlacı olan cümle olarak almaktadır. Halbuki çoğu soru bankaları "ki"yi birleşik cümle kabul etmekte ve öğrencilerimiz ikileme düşmektedir. Ben de şu yolu izledim: "Eğer LGS'de böyle bir soru gelirse "bağlacı olan cümle", soru bankalarında ise "birleşik cümle" olarak kabul edin arkadaşlar." dedim öğrencilerime. Birçok meslektaşımla görüşüp böyle bir karara ulaştım. Yine hatırlatırım çoğu soru bankaları "ki"yi birleşik cümle olarak almakta ve çocukların kafası karışmaktadır.

Jez

Yeni Üye
Çocuklara konuyu verirken hangi başlıklar altında veriyorsunuz? Basit, birleşik, bağlı, sıralı mı? Tek yüklemli, fiilimsili, sıralı, bağlaçlı mı? Doğru olan hangisi?

Çocuklara konuyu verirken hangi başlıklar altında veriyorsunuz? Basit, birleşik, bağlı, sıralı mı? Tek yüklemli, fiilimsili, sıralı, bağlaçlı mı? Doğru olan hangisi?
Ben her ikisini de anlatıyorum çünkü test kitaplarında basit, birleşik, sıralı, bağlı başlıkları daha çok kullanılıyor.

Kaynak kitap veya test dediklerimizin çoğu maalesef kendilerini yenilemekten uzak kalıyorlar.
Eski tabirleri kullanarak kolaycılıktan vazgeçemiyorlar. Belki de ticari kaygılar daha ön planda olduğu için masraftan kaçınıyorlar.
Hatta hala "oldurgan, ettirgen, katmerli ettirgen" gibi ifadeler mevcut kimilerinde.
O yüzden sadece "kaynak" deyip es geçmemeli, iyice inceleyip karar vermeliyiz.

Üst Alt