Neler yeni

Bilgilendirme

http://www.dersimizturkce.gen.tr ve http://www.turkcedersi.gen.tr sitelerinin birleşimi esnasında tüm üyelikler sıfırlanmıştır.

Sitemizdeki dosyaları indirebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için tıklayınız. (E-posta adresinize onay kodu geleceğinden geçerli bir e-posta adresi girmeyi unutmayınız.)

Üyelikte sorun yaşayan kullanıcılarımız 0532 644 67 88 ‘e SMS veya WhatsApp yoluyla ya da mustafaaygun@gmail.com ‘a mail atarak yardım alabilirler.

ÜYE OL WhatsApp Destek

Destek odasi

AysunK

Moderator
Yönetici
Okulunda eğitim destek odası olan ve özel olarak ders yapan var mı arkadaşlar. Faydalı oluyor mu ?
Malum ders saati içinde özel öğrencilerle ilgilenemiyoruz yeterince...idareye açalım ,boş saatlerimizde gireriz bep lı çocukların dersine dedik ama hem yer yok hem evrak işi çok diye istemedi...

Ankeda

Ankeda
Yönetici
Özel olarak o isimde yok ama, kütüphane,müzik odası ya da laboratuvarda yapıyoruz hoca'm...Gayet de faydalı oluyor,yalnız diğer branşlardan arkadaşlarla aynı anda olmamasına dikkat edin ,çakışmasın; aynı anda odada birkaç öğretmen ve öğrenci olunca olmuyor :confused: Yapanlar var da,ben yapmıyorum olmaz öyle şey bence...Verimli olmuyor çünkü...Evrak işi çok demişler ya,niye öyle dediler anlamadım? :rolleyes:

mersinl

Yeni Üye
Gayet verimli oluyor.Evrak işi çok değil.Evrakları rehberlik öğretmeni hazırlıyor.

MUSTAFA KAFA

Türkçe Öğretmeni
Yönetici
Hocam sadece öğrenciye özel destek eğitim planı hazırlıyorsunuz. Öğrencinin daha önce bep dosyası hazır değilse sıkıntı olabilir. Çok faydalı olduğunu söyleyebilirim. İki yıldır uyguluyoruz.

AysunK

Moderator
Yönetici
Seneye biz de yapalım o zaman...yoksa her şey bep plani yani evrak ustunde kaliyor.
Benim duyduğum, temel dersler için oluyormuş ve haftada en az üç saat yapılıyormuş bir dersten.bir de ek ders ücreti farklı hesaplamıyormuş.

MUSTAFA KAFA

Türkçe Öğretmeni
Yönetici
Rehberlik danışma kurul kararına bağlı hocam bir iki üç fark etmiyor öğrencinin ihtiyacına göre ayarlanıyor.

Biz de uyguluyoruz. Verimli geçiyor diyebilirim. Öğretmenler odasında çalışıyoruz, uygun başka yerimiz olmadığı için...

hntralp

Yeni Üye
Biz de iki yıldır yapıyoruz hocam.Faydasını da gördük.Okulumuzda destek odası var.Derslerimizi orada yapıyoruz.Destek odası planını rehber öğretmenimiz hazırladı.

Kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim uygulamaları kapsamında yetersizliği olmayan akranlarıyla birlikte aynı sınıfta eğitimlerine devam eden özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler ile özel yetenekli öğrencilerin öğrenim gördüğü okul ve kurumlarda “Destek Eğitim Odası” açılması zorunludur.

Yapılması Gerekenler :

1 Adet BEP Birimi Toplantı Tutanağı
1 Adet Okul Rehberlik Hizmetleri Yürütme Komisyonu Kararı
Kaç TAne Kaynaştırma Öğrencisi varsa hepsinin güncel Ram Raporu
Öğretmen Dilekçeleri
Veli Dilekçeleri
Destek Eğitim Odası İçin Haftalık Program
Ücret Onayı.

Buraya kadar her şey basit. Asıl dikkat edilmesi gereken nokta şu ve bu uygulamayı okulların büyük kısmı yanlış yapıyor ve yersiz ödeme dolayısı ile öğretmenlerden geri ödeme talep ediliyor ( Soruşturma ya da denetleme olursa.)

Dikkat etmeniz gereken şey şu,

Diyelim Ahmet Kaynaştırma öğrenci. Rehberlik Komisyonu Ahmetin Türkçe ve Matematik dersinden Destek Eğitimine alınmasına karar verdi. Okul idaresi Ahmet'in TÜRKÇE dersi hangi saatse O saate DESTEK EĞİTİMİ koyabilir.
Yani öğrenciyi TÜRKÇE dersinden alıp TÜRKÇE dersinden DESTEK eğitimi verebilirsiniz.

Yapılan Hata şu : ALi öğretmen Türkçeci. Pazartesi 2.ve 3. dersi boş. Ahmet ise o saatte Fen dersinde. Ali öğretmen o çocuğu dersten alıp destek eğitimi veremez. Sebebi de şu, Ahmet o hafta Fen dersini 2 saat az, Türkçeyi ise 2 saat fazla almış olacak. TTKB de yayınlanan ders yüküne göre yıllık ders yükünü tamamlayamadığı için ek ders ödemesi yapılmaz. Yapan idare hata etmiş olur ve öğretmenden ek dersin iadesi istenir.

Peki ne yapılacak?

Okulda 2 branş öğretmeni varsa, Diyelim ahmet pazartesi 2,3. ders Matematiğe giriyorsa diğer Matematikçinin o gün o dersleri BOŞ olacak. Matematik öğretmeninden alıp kendisi birebir girecek. Yani anlayacağınız dersine girdiğiniz öğrencinin destek eğitimine giremezsiniz. Bu konuda çalıştığım okul idaresi dikkat etmediği için 1 yıllık destek eğitimi ek dersimizi iade etmek durumunda kaldık.(Bu konuda soruşturma geçirince bu mevzu açığa çıktı.YOksa belki de öyle devam edecektik.)

Detaylı bilgi isteyene yardımcı olabilirim.

AysunK

Moderator
Yönetici
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim hocam. Ilginç şeyler var. Biz boş derslerimizde yaparız diye düşünmüştük. öbur türlü programin denk geleceğini sanmam.

Zor ancak imkansız değil, kendi yöneticiliğim zamanında yapmıştım. Eğer sene sonu rehberlik kurulunda kararı alıp ertesi yıl için kararlaştırılırsa idareniz ders programını yapar. Ancak bu tür programların yapılabilmesi için öğretmenin 20 saat ve üzeri dersi varsa 5 gün okulda bulunması şart. Öteki türlü yerleştirmek biraz güç oluyor.

Üst Alt