• http://www.dersimizturkce.gen.tr ve http://www.turkcedersi.gen.tr sitelerinin birleşimi esnasında tüm üyelikler sıfırlanmıştır.

  Sitemizdeki dosyaları indirebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için tıklayınız. (E-posta adresinize onay kodu geleceğinden geçerli bir e-posta adresi girmeyi unutmayınız.)

  Üyelikte sorun yaşayan kullanıcılarımız 0532 644 67 88 ‘e SMS veya WhatsApp yoluyla ya da [email protected] ‘a mail atarak yardım alabilirler.

“Çok” kelimesi öge ayrımı.

Öne çıkanlar

 • 8. Sınıf Akıllı Türkçe Atölyem
  Mustafa AYGÜN Mustafa AYGÜN
  8 . Sınıf Akıllı Türkçe Atölyem'in Özellikleri * Sistem değişikliğinden sonra sıfırdan yazılmıştır. * "Sözel Mantık" konusu, sınıf düzeyine uygun bir şekilde kitaba eklenmiştir. * 1'e 3'lü, 1'e...
 • 7. Sınıf Akıllı Türkçe Atölyem
  Mustafa AYGÜN Mustafa AYGÜN
  7 . Sınıf Akıllı Türkçe Atölyem'in Özellikleri * Sistem değişikliğinden sonra sıfırdan yazılmıştır. * "Sözel Mantık" konusu, sınıf düzeyine uygun bir şekilde kitaba eklenmiştir. * 1'e 3'lü, 1'e...
 • 6. Sınıf Akıllı Türkçe Atölyem
  Mustafa AYGÜN Mustafa AYGÜN
  6 . Sınıf Akıllı Türkçe Atölyem'in Özellikleri * Sistem değişikliğinden sonra sıfırdan yazılmıştır. * "Sözel Mantık" konusu, sınıf düzeyine uygun bir şekilde kitaba eklenmiştir. * 1'e 3'lü, 1'e...
 • 5. Sınıf Akıllı Türkçe Atölyem
  Mustafa AYGÜN Mustafa AYGÜN
  5 . Sınıf Akıllı Türkçe Atölyem'in Özellikleri * Sistem değişikliğinden sonra sıfırdan yazılmıştır. * "Sözel Mantık" konusu, sınıf düzeyine uygun bir şekilde kitaba eklenmiştir. * 1'e 3'lü, 1'e...
 • Ölçen Arı 8 Türkçe Soru Bankası Satışa Sunulmuştur - 24.09.2018
  Mustafa AYGÜN Mustafa AYGÜN
  Ölçen Arı 8. Sınıf Türkçe Soru Bankası Yeni Nesi Sorular Sözel mantık soruları, 1'e 3'lü ve 1'e 4'lü sorularla zenginleştirilmiştir. Çözerken Öğretir Her soru belirli bir sistem çerçevesinde...
#1
“Çok” miktar zarfı sıfatı derecenlendirdiginde ögeyi nasıl ayırıyoruz?
1-) Bu, çok seviyeli bir tartışmaydı.
2-) Bu aralar çok konuşuyorsun.
1.cümlede “çok” zarfını yüklem içine dahil ediyor muyuz?
2. Cümledeki durum nedir? Tesekkürler.
 
#2
İsim cümlelerinde miktar zarfı yükleme dahil edilir. Fiil cümlelerinde ise dahil edilmez.
Birinci cümle isim cümlesi olduğu için yüklem "çok seviyeli bir tartışmaydı." olacak. İkinci cümle fiil cümlesi olduğu için yüklem "konuşuyorsun." olmalı.
 
#6
Bu durumda 1. cümlede yükleme dahil, 2.de ise zarf tümleci kabul edilmeli.
Bugün güneş çok parlaktı. cümlesinde "parlak" kelimesi isim görevindedir. "çok" kelimesi ismin miktarını belirtmiştir. Bu yüzden yüklem grubudur.
"Bu, çok seviyeli bir tartışmaydı. " cümlesinde seviyeli kelimesi sıfattır ve çok kelimesi sıfatın miktarını belirttiği için miktar zarfıdır.
 

öz1

Yeni Üye
#7
Yani "çok" zarf tümleci ve "seviyeli bir tartismaydi" yüklem mi?
"Çok güzel konuşuyor. " cümlesinde iki adet mi zarf tümleci var?
Sormak istediğim, "cok guzel" ve "cok seviyeli" bütünleşik mi, değil mi?
 

AysunK

Moderator
Yönetici
#11
Çok kelimesi ismin önüne gelirse sıfattır ve yukleme dahil edilir. Fiili nitelerse zarftır ve zarf tümleci olur. Sıfat tamlamasinin önüne gelirse yine zarftır ve tamlamaya dahil edilmez , zarf tümleci olur.
 
#13
Belirlenen her öğe yükleme sorulan sorulara karşılık verir ve yüklemle anlam bütünlüğü kurar. Cümlede "çok konuşuyor" anlamı bulunmadığı için "çok ayrı bir öge olamaz, "çok güzel" zarf tumlecidir.