• http://www.dersimizturkce.gen.tr ve http://www.turkcedersi.gen.tr sitelerinin birleşimi esnasında tüm üyelikler sıfırlanmıştır.

Sitemizdeki dosyaları indirebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için tıklayınız. (E-posta adresinize onay kodu geleceğinden geçerli bir e-posta adresi girmeyi unutmayınız.)

Üyelikte sorun yaşayan kullanıcılarımız 0532 644 67 88 ‘e SMS veya WhatsApp yoluyla ya da [email protected] ‘a mail atarak yardım alabilirler.

Bu sene müfredat değişiyor değil mi arkadaşlar?

Öne çıkanlar

• 8. Sınıf Akıllı Türkçe Atölyem
    Mustafa AYGÜN Mustafa AYGÜN
    8 . Sınıf Akıllı Türkçe Atölyem'in Özellikleri * Sistem değişikliğinden sonra sıfırdan yazılmıştır. * "Sözel Mantık" konusu, sınıf düzeyine uygun bir şekilde kitaba eklenmiştir. * 1'e 3'lü, 1'e...
  • 7. Sınıf Akıllı Türkçe Atölyem
    7 . Sınıf Akıllı Türkçe Atölyem'in Özellikleri * Sistem değişikliğinden sonra sıfırdan yazılmıştır. * "Sözel Mantık" konusu, sınıf düzeyine uygun bir şekilde kitaba eklenmiştir. * 1'e 3'lü, 1'e...
  • 6. Sınıf Akıllı Türkçe Atölyem
    6 . Sınıf Akıllı Türkçe Atölyem'in Özellikleri * Sistem değişikliğinden sonra sıfırdan yazılmıştır. * "Sözel Mantık" konusu, sınıf düzeyine uygun bir şekilde kitaba eklenmiştir. * 1'e 3'lü, 1'e...
  • 5. Sınıf Akıllı Türkçe Atölyem
    5 . Sınıf Akıllı Türkçe Atölyem'in Özellikleri * Sistem değişikliğinden sonra sıfırdan yazılmıştır. * "Sözel Mantık" konusu, sınıf düzeyine uygun bir şekilde kitaba eklenmiştir. * 1'e 3'lü, 1'e...
  • Ölçen Arı 8 Türkçe Soru Bankası Satışa Sunulmuştur - 24.09.2018
    Ölçen Arı 8. Sınıf Türkçe Soru Bankası Yeni Nesi Sorular Sözel mantık soruları, 1'e 3'lü ve 1'e 4'lü sorularla zenginleştirilmiştir. Çözerken Öğretir Her soru belirli bir sistem çerçevesinde...
Müfredatın değişmesi iyi mi yansıyacak kötü mü? Ben şu an gelen bakanı beğeniyorum. (Bir öncekilere göre) Yoksa ahım şahım bir yeniliğini göremedik daha. Sistemi alıp değiştiremedi yani tam anlamıyla.
Geçmiş senelerde zaten eğitimde refah seviyemiz yerlerin altında sürünüyormuş :)
https://paratic.com/egitimde-refah-siralamasi-turkiye-sonuncu/
Şu habere göre 35 ülke arasından sonuncu olmuşuz. Gene buda bir başarı denilebilir sanırım :D

Bence Ziya Selçuk bu müfredatın ve sınav sisteminin yanlışlığının farkında ve hemen değiştirmek istiyor hatta gelir gelmez değiştirirdi ama "her gelen bakan sistem değiştirdi, gelen sistemle oynuyor, bıktık artık sürekli değişen sistemden" gibi eleştirilerin yoğun bir şekilde yapılacağını bildiğinden biraz zamana bıraktı. Bu eleştirileri yapan biri olarak ben de bir an önce sistemin değişmesini istiyorum. Özellikle disiplin yönetmeliği değişmeli. Okumak istemeyenin okulda işi olmamalı.

Bakan SELÇUK beyin de bir şey yapacağını sanmıyorum. Şöyle bakıyorum da sadece akademik kadrolarla yapılantoplantılar, konferanslar v.s dışında ortada bir şey yok. Akademik kadroların Türk Eğitim Sistemine bir şey katabileceğini sanmıyorum. Üniversitedeki hocaların ütopik hayalleri ile okullardaki gerçeklik bambaşka. Koridorda sigara yakıyor öğrenci, bu adamın okulda işi ne?

Sistemin düzelmesi için mevcut sistemin en az 15 sene kalması lazım. Değiştirilmeden, tüm yanlışlarıyla....

Vayy! " Benim okulumda" demek istediniz herhalde.
Öğretmenlerimizin dışlayıcı tutumları üzücü.
Öğrencinin zorla okulda tutulmasına karşı çıkmak niye dışlayacılık olsun ki? Aslında ben de önceleri her öğrencinin kazanılabileceğini düşünürdüm. Ama bir gün hayatımı değiştiren bir olay yaşadım. Bir 8. öğrencimiz derslerde her türlü ahlaksızlığı yapıyor ve diğer öğrencileri sürekli döverek küfrederek rahatsız ediyordu. Bir gün nöbetçi öğretmene küfretti nirşey yapılamadı. Meğer köyde başka okul olmadığı için okul değiştirme cezası veremiyormuşuz. Sonra bir derste burda söylemeye utanacağım ahlaksızlıkta laflar etmiş dersin ortasında başka bir öğretmene yine bir şey yok. Bir gün disiplin kurulu yine toplandık oğlum yeter artık bu böyle gitmez demeye fırsat kalmadı çocuk sandalyeye bir vurdu "atın lan beni ... okulunun da sizin de" dedi. O an bir aydınlanma yaşadım. Bize yaptığı bu davranışı arkadaşlarına sürekli yapıyor ve biz onu kazanabilmek için diğer çocuklara bu zulmü reva görüyoruz diye düşündüm. Umarım aynı aydınlanmayı sizlere yaşatacak öğrencileriniz olmaz arkadaşlar. Benimki öyle bir dilekti sadece yoksa ne haddimize öğrenci dışlamak biz kimiz ki... Maaşımız yattığı sürece her şeye katlanmak zorundayız...

Öğrencinin zorla okulda tutulmasına karşı çıkmak niye dışlayacılık olsun ki? Aslında ben de önceleri her öğrencinin kazanılabileceğini düşünürdüm. Ama bir gün hayatımı değiştiren bir olay yaşadım. Bir 8. öğrencimiz derslerde her türlü ahlaksızlığı yapıyor ve diğer öğrencileri sürekli döverek küfrederek rahatsız ediyordu. Bir gün nöbetçi öğretmene küfretti nirşey yapılamadı. Meğer köyde başka okul olmadığı için okul değiştirme cezası veremiyormuşuz. Sonra bir derste burda söylemeye utanacağım ahlaksızlıkta laflar etmiş dersin ortasında başka bir öğretmene yine bir şey yok. Bir gün disiplin kurulu yine toplandık oğlum yeter artık bu böyle gitmez demeye fırsat kalmadı çocuk sandalyeye bir vurdu "atın lan beni ... okulunun da sizin de" dedi. O an bir aydınlanma yaşadım. Bize yaptığı bu davranışı arkadaşlarına sürekli yapıyor ve biz onu kazanabilmek için diğer çocuklara bu zulmü reva görüyoruz diye düşündüm. Umarım aynı aydınlanmayı sizlere yaşatacak öğrencileriniz olmaz arkadaşlar. Benimki öyle bir dilekti sadece yoksa ne haddimize öğrenci dışlamak biz kimiz ki... Maaşımız yattığı sürece her şeye katlanmak zorundayız...
daha ne örnekler sayın hocam 21 yıla sığan... kesinlikle katılıyorum '' Okumak istemeyenin okulda işi olmamalı. ''

yok arkadaşlar, ağzınızdan yel alsın. program zaten 2018'de son hâlini aldı daha. inşallah değişmez bir süre. yarınki vizyon belgesinde program değişikliği yok.

Bunca yıllık meslek hayatımda "eğitim sistemi" sözünden sonra en çok duyduğum iki şey, "değişiyor" ve "sıkıntılı" sözcükleridir. Yine bunca yılda gördüm ki her yenilik bir öncekini aratır hale geliyor.

Arşivci biriyimdir. Bilgisayarımdaki sınav klasörüne bakıyorum; (ilk) LGS, OKS, SBS (6-7-8), SBS (8), TEOG, Yeni LGS... Tüm harf kombinasyonlarını tüketecek kadar yeni sınav adını göreceğiz bu gidişle.

Ben başka bir şeyden söz edeyim. Günde yedi saat ders öğrenciyi yoruyor. İkili eğitim yapılan okullarda dersler çok erken başlıyor, okuldan geç çıkılıyor. Teneffüsler on dakikanın altına düşüyor. Kimse dinlenemiyor. Son sınıflar, üstüne hafta içi kurslarına geliyorlar. Artı üç saat daha, etti on saat. Dershaneye gidenler için daha da fazla.

Bir tweet vardı geçenlerde, "Öğrencilerin bize uzattıkları bardaklara itfaiye hortumuyla su doldurmaya çalışıyoruz. Bardak taşıyor ama dolmuyor." anlamına gelecek bir tespitte bulunuluyordu orada. Değiştireceklerse günde altı saat ders düzenine geri dönülsün mesela. Bu kadar basit, bu kadar "insani" bir istek! Bırakın öyle cafcaflı akademik kavramların havada uçuştuğu parlak sunumları! Önce basit, kolay olanı yapın. Öncelik belirleyin, basamakları sırayla ve sağlam adımlarla çıkın.

Eğitim sistemi ve uygulamalarıyla ilgili sorunları diğer sitedeyken çokça yazdık zaten. Onun da klasörü kayıtlı duruyor. Okusak hepsi de aynı şeyler. On yıl önce yazdığım bir yazıyı buraya koysam bugün yazmışım gibi durur. Tekrara gerek yok. Hepimiz biliyoruz, yaşıyoruz. Eğitim sistemi değişiyor, bizim tespitlerimiz hiç değişmiyor.

Bunca yıllık meslek hayatımda "eğitim sistemi" sözünden sonra en çok duyduğum iki şey, "değişiyor" ve "sıkıntılı" sözcükleridir. Yine bunca yılda gördüm ki her yenilik bir öncekini aratır hale geliyor.

Arşivci biriyimdir. Bilgisayarımdaki sınav klasörüne bakıyorum; (ilk) LGS, OKS, SBS (6-7-8), SBS (8), TEOG, Yeni LGS... Tüm harf kombinasyonlarını tüketecek kadar yeni sınav adını göreceğiz bu gidişle.

Ben başka bir şeyden söz edeyim. Günde yedi saat ders öğrenciyi yoruyor. İkili eğitim yapılan okullarda dersler çok erken başlıyor, okuldan geç çıkılıyor. Teneffüsler on dakikanın altına düşüyor. Kimse dinlenemiyor. Son sınıflar, üstüne hafta içi kurslarına geliyorlar. Artı üç saat daha, etti on saat. Dershaneye gidenler için daha da fazla.

Bir tweet vardı geçenlerde, "Öğrencilerin bize uzattıkları bardaklara itfaiye hortumuyla su doldurmaya çalışıyoruz. Bardak taşıyor ama dolmuyor." anlamına gelecek bir tespitte bulunuluyordu orada. Değiştireceklerse günde altı saat ders düzenine geri dönülsün mesela. Bu kadar basit, bu kadar "insani" bir istek! Bırakın öyle cafcaflı akademik kavramların havada uçuştuğu parlak sunumları! Önce basit, kolay olanı yapın. Öncelik belirleyin, basamakları sırayla ve sağlam adımlarla çıkın.

Eğitim sistemi ve uygulamalarıyla ilgili sorunları diğer sitedeyken çokça yazdık zaten. Onun da klasörü kayıtlı duruyor. Okusak hepsi de aynı şeyler. On yıl önce yazdığım bir yazıyı buraya koysam bugün yazmışım gibi durur. Tekrara gerek yok. Hepimiz biliyoruz, yaşıyoruz. Eğitim sistemi değişiyor, bizim tespitlerimiz hiç değişmiyor.
Ders saatinin azaltilmasi aciklanan vizyon belgesinde 2 yil sonraymis.Bence de acil müdahale ders saatleri icin olmali.Bir gece de sinav sistemi değişiyorsa ders saatinin de azalması mümkündür.Sabah karanliginda okula giden aksam karanlığında okuldan dönen çocuklarımız yorgun ve bıkkın.Yeni bakan düşüncelerinin ogretmenler odasinda karşılık bulup sahiplenilmesini istiyorsa icraata gecmeli.