Neler yeni

Bilgilendirme

http://www.dersimizturkce.gen.tr ve http://www.turkcedersi.gen.tr sitelerinin birleşimi esnasında tüm üyelikler sıfırlanmıştır.

Sitemizdeki dosyaları indirebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için tıklayınız. (E-posta adresinize onay kodu geleceğinden geçerli bir e-posta adresi girmeyi unutmayınız.)

Üyelikte sorun yaşayan kullanıcılarımız 0532 644 67 88 ‘e SMS veya WhatsApp yoluyla ya da mustafaaygun@gmail.com ‘a mail atarak yardım alabilirler.

ÜYE OL WhatsApp Destek

Baş harf

hasanyasin

Çalışkan Üye
Katılım
26 Ocak 2018
Mesajlar
238
Beğeniler
270
#1
TDK: "14. Dilimizde her iki ögesi de asıl anlamını koruduğu hâlde yaygın bir biçimde gelenekleşmiş olarak bitişik yazılan kelimeler de vardır:
a. Baş sözüyle oluşturulan sıfat tamlamaları: başağırlık, başbakan, başbayan, başçavuş, başeser, başfiyat, başhekim, başhemşire, başkahraman, başkent, başkomutan, başköşe, başmüfettiş, başöğretmen, başparmak, başpehlivan, başrol, başsavcı, başyazar vb."


yukarıdaki kurala göre "başharf" denilse gerek?
ne dersiniz?
 

Ozan_35

Aktif Üye
Katılım
21 Şub 2018
Mesajlar
173
Beğeniler
198
#2
Bu "gelenekselleşmiş" dedikleri de "Bize kalsa ayrı yazılmalı ama bu saatten sonra kimseye dinletemeyiz" anlamına geliyor herhalde. Kurum ve kuruluş adlarına gelen eklerin ayrılmaması da yazıcı memurları ikna edemeyecekleri için olsa gerek. :)

Biz de bol bol "başharf" diye yazalım, bir an önce gelenekselleşsin.
 

hasanyasin

Çalışkan Üye
Katılım
26 Ocak 2018
Mesajlar
238
Beğeniler
270
#3
Bir dilin imlasını oturtmak her ulus için zor olmuştur ama biz Türkiye Türkleri, çok katmanlı dil tarihimizden ötürü bir batman daha zorlandık.
 
Üst Alt