Neler yeni

Bilgilendirme

http://www.dersimizturkce.gen.tr ve http://www.turkcedersi.gen.tr sitelerinin birleşimi esnasında tüm üyelikler sıfırlanmıştır.

Sitemizdeki dosyaları indirebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için tıklayınız. (E-posta adresinize onay kodu geleceğinden geçerli bir e-posta adresi girmeyi unutmayınız.)

Üyelikte sorun yaşayan kullanıcılarımız 0532 644 67 88 ‘e SMS veya WhatsApp yoluyla ya da mustafaaygun@gmail.com ‘a mail atarak yardım alabilirler.

ÜYE OL WhatsApp Destek

Alıntı cümleler hangi yapıda cümledir?

Katılım
24 Eki 2017
Mesajlar
2
Beğeniler
0
#1
Babam "Her zaman dostunu iyi seç." dedi. örneğinde olduğu gibi aslında birleşik cümle olarak (hatta iç içe birleşik cümle) bildiğimiz bu şekildeki yapıyı MEB ne olarak kabul ediyor?
 
Katılım
11 Ağu 2018
Mesajlar
8
Beğeniler
31
#2
Meb cümleleri tek yargı bildiren ve birden fazla yargı bildiren cümle diye ikiye ayırıyor.Tek yargı bildiren basit cümle.Birden fazla yargı bildiren cümleler ise,fiilimsi bulunan,noktalama işareti ile bağlanan ve bağlaçlarla bağlanan cümleler şeklinde ayrılıyor.Bahsettiğiniz cümlenin noktalama işareti ile bağlanan cümle olduğunu düşünüyorum.
 

hikmet

Yeni Üye
Katılım
14 Şub 2018
Mesajlar
10
Beğeniler
5
#3
MEB bu toplara hiç girmiyor hocam. Yapısına göre cümleleri adlandırma konusunda baştan hata yaptılar, şimdi sayelerinde işin içinden çıkılamıyor.
 

Ozan_35

Aktif Üye
Katılım
21 Şub 2018
Mesajlar
177
Beğeniler
198
#4
Cümle türleriyle ilgili adlandırmalarda eksikler var. Eskideki bazı cümleler yeni sınıflandırmada boşta kalıyor. Bu hatanın çok önce düzeltilmesi gerekiyordu ama her zamanki gibi ciddiye alan yok.
 

hasanyasin

Çalışkan Üye
Katılım
26 Ocak 2018
Mesajlar
259
Beğeniler
334
#5
Misafirler geldi. Yer yatakları serildi.
Misafirler geldi ve yer yatakları serildi.
Misafirler geldi, yer yatakları serildi.
Misafirler gelince yer yatakları serildi.
Çocukların farklı cümle yapıları olduğundan haberdar edilmesi yeterli. Zaten Türkçe Programı "kavramsal tanımlara girilmez" sınırı koymuş kazanıma.
 

Ozan_35

Aktif Üye
Katılım
21 Şub 2018
Mesajlar
177
Beğeniler
198
#6
Yeni basım test kitaplarında hâlâ eski sınıflandırmaya göre soru tipleri görüyorum. Bu sorun biraz da bundan kaynaklanıyor. Bunları görünce hepsini anlatmaya kalkıyoruz.
 
Üst Alt