Neler yeni

Bilgilendirme

http://www.dersimizturkce.gen.tr ve http://www.turkcedersi.gen.tr sitelerinin birleşimi esnasında tüm üyelikler sıfırlanmıştır.

Sitemizdeki dosyaları indirebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için tıklayınız. (E-posta adresinize onay kodu geleceğinden geçerli bir e-posta adresi girmeyi unutmayınız.)

Üyelikte sorun yaşayan kullanıcılarımız 0532 644 67 88 ‘e SMS veya WhatsApp yoluyla ya da mustafaaygun@gmail.com ‘a mail atarak yardım alabilirler.

ÜYE OL WhatsApp Destek

8. Sınıf Yapısal Anlatım Bozukluğu Konu Anlatım

Öğretmenim benim ve öğrencilerimin yüzünü güldürdün ya Rabbim de seni güldürsün,size ve ailenize bir ömür boyu huzur ve mutluluk versin.

hasanyasin

Çalışkan Üye
Hepimize hocam, öğrencileriniz öğrencimdir. anlatım bozukluğunun tamamı var onu anlamsal ve yapısal diye ayırdıkları için nereye atacağımı bilemedim. Buraya ekliyorum tamamını
"Anlatım Bozuklukları" başlığının sınıflara dağılımı şöyle:
7. SINIFTA:
T.7.3.13. Anlatım bozukluklarını tespit eder.
Anlam yönünden anlatım bozuklukları üzerinde durulur.
8. SINIFTA
T.8.3.8. Metindeki anlatım bozukluklarını belirler.
Dil bilgisi yönünden anlatım bozuklukları üzerinde durulur.

Bu durumda, geçen sene "anlatım bozukluğu" mevzusu müfredatta yer almadığı için şimdiki 8. sınıflara anlamsal bozuklukları vermemiş olacağız. Yani bu seneki uşaklar "anlatım bozukluğu"nu tek bacağından tutmuş olarak mezun olacaklar. Buna gönlüm elvermediğinden 8. sınıf kazanımları arasında yer alamasa da sekizlerde anlatım bozukluğunu iki yönüyle de ele alalım diyorum.

Son düzenleme:

İyi ki Türkçe

Çalışkan Üye
Katılıyorum, bu yıla kadar hep sekizlerde anlatıyordum hem anlamsal hem yapısal olarak ancak bu sene sizin de belirttiğiniz gibi yedilere anlamsal sekizlere hem anlamsal hem yapısalı anlatacağım. Çünkü geçen seneki yedinci sınıf müfredatında anlatım bozukluğu olmadığı için şu anki sekizler görmedi

hasanyasin

Çalışkan Üye
Yıllık planda Nisan 2019'a kadar bu konu yok ama "Yazdıklarını düzenler" kazanımı gereği bozukluklara yer verilebilir. Ben bu gayeyle sizin paylaştığınız materyali ekteki gibi arkalı önlü iki sayfaya sığacak biçimde sıkıştırdım. Şuracığa iliştirivereyim müsaadenizle...

Ekli dosyalar

Üst Alt