Neler yeni

Bilgilendirme

http://www.dersimizturkce.gen.tr ve http://www.turkcedersi.gen.tr sitelerinin birleşimi esnasında tüm üyelikler sıfırlanmıştır.

Sitemizdeki dosyaları indirebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için tıklayınız. (E-posta adresinize onay kodu geleceğinden geçerli bir e-posta adresi girmeyi unutmayınız.)

Üyelikte sorun yaşayan kullanıcılarımız 0532 644 67 88 ‘e SMS veya WhatsApp yoluyla ya da mustafaaygun@gmail.com ‘a mail atarak yardım alabilirler.

ÜYE OL WhatsApp Destek

Etkinlik 5. Sınıf Tam Öğrenme - Yabancı Sözcüklere Türkçe Karşılıklar

Ozgurky

Çalışkan Üye
Katılım
8 Ocak 2018
Mesajlar
57
Beğeniler
250
#3
Elinize sağlık hocam. Sözüm size değil yanlış anlamayın. Bu tür sözcüklere karşılıklar önerirken yine yabancı dilden dilimize geçmiş sözcükler kullanılması bana çok saçma geliyor. Örneği "e-mail" ile İtalyancadan dilimize geçmiş "e-posta" arasında, "hacker" ile İtalyancadan dilimize geçmiş "korsan" arasında, "ütopya" ile Arapçadan dilimize geçmiş "hayal" arasında hiçbir fark göremiyorum. Bir yanlışın yerine başka bir yanlış - sırf bu daha tanıdık diye - önerilmemeli.
 

MUSTAFA KAFA

Türkçe Öğretmeni
Yönetici
Katılım
27 Eyl 2017
Mesajlar
438
Beğeniler
6,012
#4
Maalesef kıymetli hocam ama kaynaklara riayet ederek örneklerimizi alıyoruz. Doğrusunuz en azından biz biraz dikkat etmeye çalışmalıyız. -sistem- Söz meclisten dışarı "deveye boynun neden eğri demişler, nerem doğru ki demiş."
 
Üst Alt