Neler yeni

Bilgilendirme

http://www.dersimizturkce.gen.tr ve http://www.turkcedersi.gen.tr sitelerinin birleşimi esnasında tüm üyelikler sıfırlanmıştır.

Sitemizdeki dosyaları indirebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için tıklayınız. (E-posta adresinize onay kodu geleceğinden geçerli bir e-posta adresi girmeyi unutmayınız.)

Üyelikte sorun yaşayan kullanıcılarımız 0532 644 67 88 ‘e SMS veya WhatsApp yoluyla ya da mustafaaygun@gmail.com ‘a mail atarak yardım alabilirler.

ÜYE OL WhatsApp Destek

2019 LGS Sorularını Bu Başlık Altında Değerlendirebilir miyiz?

Mustafa AYGÜN

Administrator
Yönetici
tdnetLGS.png

Son düzenleme:

Mustafa AYGÜN

Administrator
Yönetici
2018'deki LGS'de metne bağlı sorulardan (1'e 3'lü ve 1'e 4'lü olmak üzere toplam 7 soru) 2019 LGS'de hiç sorulmamış.

Yağız48

Yeni Üye
2019 LGS soruları

Ekli dosyalar

elcevaz

Yeni Üye
Sorular çok kolay ayırt edici soru yok gibi .Soruları beğenmedim.Örnek sorulara pek benzemiyor.

Madem bir sayfa paragraf verip oradan 4 sayfa soru sormayacaklarsa neden her ayın örnek soruları o şekilde yayınlandı. Cocuklar stres yasamazdi en azindan süreçte.Dilbilgisi sorularının azaltılması da doğru bulmuyorum. Ben genel olarak Türkçe sorularını beğenmedim.

arın

Yeni Üye
Sözel-mantık soruları diye bir alanla tanışıklığımız geçen yıldan bu yıla,yani yeni.Bu süreçte bazı testlerdeki bazı soru tarzlarını fazla abartılı buldum.Türkçe terimleri ile matematik soruları hazırlamıştı resmen bazı yayınevleri. Halbuki sınav soruları daha anlaşılır ve basit düzeyde. Okul kitaplarımıza bir düzenleme şart.Grafik okuma,görsel yorumlama vs. yeni sistemde ne varsa eklenmeli.Okul müfredatı ile merkezi sınavlar arasındaki bu uçurum kapansın artık diyorum.Seneye sınava hazırlanacaklara güzel kitaplar okuyup,güzel filmler izleyin diyeceğim.

ifocan

Aktif Üye
Soruların bir kısmında ( 3-8-10-11-12-13.sorular ) üste açıklama verilip altta uygun olan ya da olmayan örnek istenmiş. TEOG mantığına benzettim. Örnek sorular daha zor ve kaliteliydi diye düşünüyorum.

kaknus

Çalışkan Üye
Değerlendirmeye başlamadan zorluk/zorlayıcılık beklentisinin LGS piyasası diye tabir edebileceğimiz soru üreten kalemler ve yayınevleri tarafından fazlasıyla abartıldığını, hatta işin yer yer artık fantaziye kaçarcasına "En zor/zorlayıcı ve özgün soruyu ben sorarım/hazırlarım!" yarışına gittiğini söylemeden edemeyeceğim. Bu, piyasanın önceden beri sergileyegeldiği bir tavır zaten. Bu tavır yüzünden daha zor/zorlayıcı sorular gelmeliymiş gibi bir algı oluştu herkesin üzerinde. Sorular içinde bildiğimiz TEOG mantığında sorular da vardı fakat genel olarak soruların yayımlanan örnek sorulara paralel olarak seçildiğini söylemek mümkün. Örnek soruların 85'e ulaştığını, sorulan sorunun ise 20 ile sınırlı kaldığını düşünürsek örnek sorularda daha güzel/kaliteli/zor sorulardan dışarda kalıp sınavda kendine yer bulamayanların sayısının hayli çok olduğu da aşikâr. Zaten sınavın eleyicilik işlevini Türkçeden daha ziyade matematik ve kısmen de fen bilimleri üzerinden yaptıkları için bence pek sürpriz olmayan bir sınavdı.

Üst Alt