Neler yeni

Bilgilendirme

http://www.dersimizturkce.gen.tr ve http://www.turkcedersi.gen.tr sitelerinin birleşimi esnasında tüm üyelikler sıfırlanmıştır.

Sitemizdeki dosyaları indirebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için tıklayınız. (E-posta adresinize onay kodu geleceğinden geçerli bir e-posta adresi girmeyi unutmayınız.)

Üyelikte sorun yaşayan kullanıcılarımız 0532 644 67 88 ‘e SMS veya WhatsApp yoluyla ya da mustafaaygun@gmail.com ‘a mail atarak yardım alabilirler.

ÜYE OL WhatsApp Destek

Yazılı/Sınav 2018-2019 7. Sınıflar Türkçe Dersi 2. Dönem 2. Çoktan Seçmeli Sınavı

seckinmurtaza

Çalışkan Üye
Aynı şekilde metin türü otobiyogra değil anı olmalı bence, başından geçen bir olayı anlatmak için girizgah yaptığını düşünüyorum
Hocam, yazar otobiyografisinin içinde küçük bir olaydan bahsediyor. Zaten anıyı çeldirici seçenek olarak koymuştum. Metnin sonuna doğru "yıllar sonra annemin bu konuda" ifadesinden anı değil de otobiyografi olduğu anlaşılabilir. Ayrıca metnin birkaç cümlesini ağda aratırsanız metnin orijinaline de ulaşabilirsiniz.

seckinmurtaza

Çalışkan Üye
Söz sanatları sorusu nasıl kişileştirme olur ilk mısra sabırsızlana gemi kişileştirme değil de nedir, sabah akşam tezat sonsuz deniz de abartma örneği olur cevap benzetme olmalı dolayısıyla
Hocam, buradaki yanıt benzetme zaten. Yanıt anahtarında yanlış yazmış olabilirim.

seckinmurtaza

Çalışkan Üye
12. Soru D olamaz C seçeneğinde elektrik faturası çok gelir demiş ev soba ile ısınıyorsa niçin elektrik faturası çok gelsin buna ulaşamayız diye düşünüyorum
Hocam kışın ısınma için tasarruf sağlanır tabii ki peki ya öteki elektrik harcamaları. Bir evde ısınma dışında elektrik harcayan başka cihaz olmaz mı? Isınmaya hiç para harcamayan ancak tüm elektrikli aletleri ve ışıkları açık bir evde elektrik faturası daha az gelir diyebilir miyiz?

Hocam, soruda Recep tarlaya geldiğinde kızlarını tarlada çalışırken ve eşini de işlenirken buluyor. Öykünün devamında ise Recep'e ilişkin süregelen bir özellik belirtiliyor. Yani olayda Recep'in bir etkisi yok. Yazar, orada Recep'in kişisel özelliğine vurgu yapıyor. Çardak meselesine gelince bağ, bahçe, tarla gibi yerlere kurulan derme çatma bir yapıdır çardak. Buradan ev anlamı çıkarmak da bana ilginç geldi.
Screenshot_20190525-124404.jpg
Screenshot_20190525-124404.jpg tdk çardak için bu iki örneği vermişken ev anlamı çıkarmanın saçma olduğunu çıkarmanıza da ben anlam veremedim!

Hocam kışın ısınma için tasarruf sağlanır tabii ki peki ya öteki elektrik harcamaları. Bir evde ısınma dışında elektrik harcayan başka cihaz olmaz mı? Isınmaya hiç para harcamayan ancak tüm elektrikli aletleri ve ışıkları açık bir evde elektrik faturası daha az gelir diyebilir miyiz?
Hocam ısınma dışında elektrik harcayan cihazların sorumuzla ne alakası var, D seçeneği kesinlikle çıkarılır bu öncülden.

seckinmurtaza

Çalışkan Üye
Yanıt anahtarının B kitapçığının yanıtları ile karışan bazı bölümlerini düzenledim. Bilgilendirme için teşekkürler.

seckinmurtaza

Çalışkan Üye

seckinmurtaza

Çalışkan Üye
Hocam ısınma dışında elektrik harcayan cihazların sorumuzla ne alakası var, D seçeneği kesinlikle çıkarılır bu öncülden.
Hocam bir evin elektrik faturası yalnızca ısınmaya gelmez. O ev belki kışın ısınma için daha az para harcayabilir ancak daha çok elektrik faturası ödeyebilir. Şunu demek istiyoruz, eviniz güneye bakıyor diye daha az elektrik faturası ödemezsiniz yalnızca daha tasarruflu ısınırsınız. Elektrik faturanızı bilemeyiz çok da olabilir az da. Dediğiniz gibi soba ile ısınılırsa elektriğe hiç etkisi olmaz ama fatura tutarını bilemeyiz.

Hocam bir evin elektrik faturası yalnızca ısınmaya gelmez. O ev belki kışın ısınma için daha az para harcayabilir ancak daha çok elektrik faturası ödeyebilir. Şunu demek istiyoruz, eviniz güneye bakıyor diye daha az elektrik faturası ödemezsiniz yalnızca daha tasarruflu ısınırsınız. Elektrik faturanızı bilemeyiz çok da olabilir az da. Dediğiniz gibi soba ile ısınılırsa elektriğe hiç etkisi olmaz ama fatura tutarını bilemeyiz.
Ben de bundan bahsediyorum zaten yanıt C olmalı siz D olarak vermişsiniz

Yazımda "saçma" diye bir ifade kullanmamakla birlikte yazdığım anlamda TDK'nin verdiği anlamın aynı olduğunu görüyorum. 2. örnekte de evin dışında bir yer kastedildiği açık. 1. örnek zaten metne bire bir uygun diye düşünüyorum.
Demek istiyorum ki çardak sadece tarlada yapılan bir şey değildir evlerin bahçesinde de çardak olur. Kızları tarlayaÇIKMIŞLARDI ifadesi ile birleşince Recep' in tarlada olduğu hiç anlaşılmıyor doğrusu

seckinmurtaza

Çalışkan Üye
14. Sorunun deyim sorusunun nasıl D olduğunu da açıklarsanız sevinirim
Bu soruda da ekonomik sıkıntılarla boğuşmasına vurgu vardı, yanlış ata oynamak ile karıştırlmasın diye bir de sevdiği kız meselesini eklemiştim. Sanırım o biraz kafa karıştırıcı oldu. Dorudan deyimle bir ilgisi yok ancak öteki deyimlerde ayırt edilebilmesini kolaylaştırmak içindi. Yazmasam da olurmuş herhalde. :)

seckinmurtaza

Çalışkan Üye
Demek istiyorum ki çardak sadece tarlada yapılan bir şey değildir evlerin bahçesinde de çardak olur. Kızları tarlayaÇIKMIŞLARDI ifadesi ile birleşince Recep' in tarlada olduğu hiç anlaşılmıyor doğrusu
Zaten Recep değil, kızlar -ve bence anne de- tarlada. Tam da bu sebepten olay yanlış çünkü olayların Recep'le ilgisi yok diye düşünmekteyim.

seckinmurtaza

Çalışkan Üye
Hocam olayı anne üzerinden ve illaki sözcüğün 2. anlamı üzerinden görmekte diretiyorsunuz. Kızların tarlada olduğu kesin, TDK'ye göre 1. anlam çardağın tarlada bulunan bir yapı olduğu da kesin. Tabii 2. anlam da olabilir ama olayın yazılan olay olmadığı da netken yer için ev demek bana pek de mümkün görünmüyor. Biliyorsunu sınav süresi, metin uzunluğu, soru belirleyiciliği gibi birçok ölçütün sizi zorladığı bir ortamda metnin büyük bir bölümünü veya tamamını buraya yazmak mümkün değil. Yine de görüşleriniz için teşekkür ederim.

Üst Alt