Neler yeni

Bilgilendirme

http://www.dersimizturkce.gen.tr ve http://www.turkcedersi.gen.tr sitelerinin birleşimi esnasında tüm üyelikler sıfırlanmıştır.

Sitemizdeki dosyaları indirebilmek için üye olmalısınız. Üye olmak için tıklayınız. (E-posta adresinize onay kodu geleceğinden geçerli bir e-posta adresi girmeyi unutmayınız.)

Üyelikte sorun yaşayan kullanıcılarımız 0532 644 67 88 ‘e SMS veya WhatsApp yoluyla ya da mustafaaygun@gmail.com ‘a mail atarak yardım alabilirler.

ÜYE OL WhatsApp Destek

Yazılı/Sınav 2018-2019 7. Sınıflar Türkçe Dersi 2. Dönem 2. Çoktan Seçmeli Sınavı

Hocam cevap anahtarı var mı, mesela anlatım bozukluğu sorusu bana biraz çelişkili geldi. Paylaşırsanız sevinirim

seckinmurtaza

Çalışkan Üye
Hocam cevap anahtarı var mı, mesela anlatım bozukluğu sorusu bana biraz çelişkili geldi. Paylaşırsanız sevinirim
Hocam; bembeyaz, boyu ve süreyle sözcükleri gereksiz kullanılmış sözcüklerdir. B seçeneğinde ise deyim yanlışlığı bulunmaktadır.

Yanıt Anahtarı: 1-D 2-A 3-A 4-D 5-C 6-B 7-D 8-B 9-C 10-D 11-A 12-C 13-C 14-B 15-C 16-B 17-D 18-C 19-B 20-A

Son düzenleme:

seckinmurtaza

Çalışkan Üye
Hocam yanıt anahtarının birçok soruda ben de hatalı olduğunu düşünüyorum
Sayın Hocam, neden hangi sorular olduğunu yazmıyorsunuz? Görüşleriniz neyse veya size göre yanıtlar neyse yazarsanız eğer sorularda hata yaptıysam ben de bakarak düzeltebilirim. Bu şekilde -hata varsa- nasıl düzeltebiliriz?

Mesela hikayenin unsurları sorusu yer nasıl tarla oluyor, kızlarının tarlaya çıktığını karısının akşam telaşında çardağın etrafında dolandığını okuyunca ben yer olarak ev olduğunu düşündüm
Aynı şekilde metin türü otobiyogra değil anı olmalı bence, başından geçen bir olayı anlatmak için girizgah yaptığını düşünüyorum

Aynı şekilde metin türü otobiyogra değil anı olmalı bence, başından geçen bir olayı anlatmak için girizgah yaptığını düşünüyorum
Söz sanatları sorusu nasıl kişileştirme olur ilk mısra sabırsızlana gemi kişileştirme değil de nedir, sabah akşam tezat sonsuz deniz de abartma örneği olur cevap benzetme olmalı dolayısıyla

seckinmurtaza

Çalışkan Üye
Hocam, soruda Recep tarlaya geldiğinde kızlarını tarlada çalışırken ve eşini de işlenirken buluyor. Öykünün devamında ise Recep'e ilişkin süregelen bir özellik belirtiliyor. Yani olayda Recep'in bir etkisi yok. Yazar, orada Recep'in kişisel özelliğine vurgu yapıyor. Çardak meselesine gelince bağ, bahçe, tarla gibi yerlere kurulan derme çatma bir yapıdır çardak. Buradan ev anlamı çıkarmak da bana ilginç geldi.

Söz sanatları sorusu nasıl kişileştirme olur ilk mısra sabırsızlana gemi kişileştirme değil de nedir, sabah akşam tezat sonsuz deniz de abartma örneği olur cevap benzetme olmalı dolayısıyla
12. Soru D olamaz C seçeneğinde elektrik faturası çok gelir demiş ev soba ile ısınıyorsa niçin elektrik faturası çok gelsin buna ulaşamayız diye düşünüyorum

Üst Alt